Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2633
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Rzeźba Tadeusza Kantora wyrażająca ideę spektaklu Cricot 2 W małym dworku — opartego na sztuce Stanisława Ignacego Witkiewicza o tym samym tytule — którego premiera odbyła się w Krakowie, w Galerii Krzysztofory, 14 stycznia 1961 roku. Był to w twórczości artysty etap Teatru Informel.

Więcej

Rzeźba Tadeusza Kantora wyrażająca ideę spektaklu Cricot 2 W małym dworku — opartego na sztuce Stanisława Ignacego Witkiewicza o tym samym tytule — którego premiera odbyła się w Krakowie, w Galerii Krzysztofory, 14 stycznia 1961 roku. Był to w twórczości artysty etap Teatru Informel. 
Jest to dwuskrzydłowa, drewniana szafa (o wysokości ponad 2 metrów) na podeście, z wiszącym w niej na wieszaku manekinem w czarnym mundurku i kapeluszu.
W krakowskiej inscenizacji W małym dworku Kantor ograniczył się do tylko kilku obiektów scenicznych. Salonik tytułowego dworku został zastąpiony starą, zbutwiałą, pokrytą liszajami plam szafą stanowiącą centralne miejsce gry. Był jeszcze autentyczny wózek na śmieci i kufer, w którym siedziało Widmo Matki.
Tadeusz Kantor pisał: „Odkryłem nowe MIEJSCE teatralne… SZAFA. (Dzieci odkryły je grubo wcześniej). Dałem szafie nazwę INTERIOR IMAGINACJI”.
Szafa była przestrzenią współdzieloną przez cztery postacie: Dyapanazego Nibka, zdradzanego przez Anastazję męża, dwóch jego rywali — rzeczywistego kochanka Anastazji, ekonoma Ignacego Kozdronia, oraz żyjącego w sferze marzeń o erotycznych podbojach Poety Jęzora Pasiukowskiego, a także Guwernantki Anety, która miała zaopiekować się córeczkami Anastazji i Dyapanazego po śmierci ich matki.
Aktorzy tłoczący się w szafie byli w ciągłym ruchu, kłębili się, krzyczeli, prowadzili swe niedocieczone dialogi. Musieli walczyć z sobą i z chaosem wypełniających mebel szmat. Słowo, ruch, kostium potraktował Kantor jako bezkształtną masę zbliżoną do materii malarskiej jego obrazów informel z końca lat 50.
Przed spektaklem Marta Stebnicka miała swój mały recital, podczas którego wykonywała kilka piosenek z czasów Witkacego, między innymi: Balladę o pannie Eufrozynie i sześciu zbójcachJam Peruwianka jestMały mążMój kochanek to bandytaDon Juan z fin de siecluCo się z tym stało (gdzie to poszło, gdzie to jest).
Oprawę dźwiękową krakowskiej realizacji W małym dworku stworzył Adam Kaczyński (1933–2010), pianista, kompozytor i propagator muzyki współczesnej, współpracujący przez wiele lat z Teatrem Cricot 2.
Bardziej precyzyjnie zasady Teatru Informel ujawniły się w dwóch późniejszych realizacjach W małym dworku — w innych warunkach, z aktorami (z wyjątkiem Marii Stangret) spoza Cricotu. Było to przedstawienie Der Schrank (Szafa) w Stadttheater w Baden-Baden w 1966 roku oraz film Säcke, Schrank und Schirm (Worki, szafa i parasol) w reżyserii Dietricha Mahlowa, nakręcony latem 1969 roku w Jugosławii. Realizacje te ukazują ewolucję rozwiązań inscenizacyjnych stosowanych przez Kantora, które miały swój początek w pierwszym, krzysztoforskim spektaklu Teatru Cricot 2.
Der Schrank szafa została wzbogacona o dodatkowe, determinujące grę aktorów atrybuty w postaci wieszaków, na których wirowali, zderzali się z sobą i zwisali bezwładnie. Wypełniająca ją wcześniej gmatwanina szmat zastąpiona została natomiast kilkudziesięcioma wypchanymi workami.
Akcja trzeciej wersji W małym dworku rozgrywała się na zabytkowym dziedzińcu w Bled. Przestrzeń sceniczna wyznaczona znanymi już z poprzednich inscenizacji obiektami, między innymi szafą, zapełniała się górą wypchanych worków.
Wykonana z surowego drewna szafa była znacznie większa niż w poprzednich realizacjach, ale poprzez zastosowanie w niej przypominających długie szelki wieszaków, na których wisieli z niemal wciśniętą w ramiona głową aktorzy, uzyskano efekt klaustrofobicznej przestrzeni.
Pierwsza emisja filmu Mahlowa o Kantorze i jego ideach teatralnych, Säcke, Schrank und Schirm, odbyła się trzy lata po zrealizowanych nagraniach, w 1972 roku, a jego główny bohater i właściwy twórca utrwalonych w nim scen zobaczył wyprodukowany przez niemiecką telewizję film dopiero pod koniec życia, w 1989 roku. W jednym z wywiadów wspominał: „Mimo tego, że film jest zły, jest to jeden z... najlepszych dokumentów mojej cricotowej działalności”[1].
Autorem muzyki do filmu Säcke, Schrank und Schirm jest Heinrich Konietzny (1910–1983), kompozytor przez wiele lat związany z radiem Saarbrücken, uczeń Paula Hindemitha.

Opracowanie: Józef Chrobak, Justyna Michalik (Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka), © wszystkie prawa zastrzeżone


[1] Jak Kantor inscenizuje kino, wywiad Władysława Cybulskiego z Tadeuszem Kantorem, "Film", 47 (1990); za: Umarła klasaSeans Tadeusza Kantora 1975-1979, red. J. Chrobak, J. Michalik, Cricoteka, Kraków 2011, s. 69.

Mniej

Szafa u Kantora

Szafa, która występowała w wielu spektaklach Kantora, była swoistym obiektem znalezionym. Pełniła funkcję katalizatora wielu ludzkich spraw i tajemnic.

Więcej

Szafa, która występowała w wielu spektaklach Kantora, była swoistym obiektem znalezionym.
Pełniła funkcję katalizatora wielu ludzkich spraw i tajemnic. W inscenizacji W małym dworku wyznaczyła granice całej przestrzeni scenicznej (aktorzy grali stłoczeni w jej wnętrzu).
Dla Kantora zamknięta szafa odcina się, zamyka w sobie, ale też nabiera sensów. Otwarta odsłania swoje kulisy, uchyla rąbka mrocznych tajemnic.

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

„Szafa — interior imaginacji” („W małym dworku”, 1961), rekonstrukcja 1981

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: