Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2176
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Portret Kazimierza Janoty Bzowskiego (ostatniego właściciela majątku drogińskiego), namalowany przez Stanisława Janowskiego w 1927 roku. Obraz należał do rodziny Janotów Bzowskich z Drogini. Podarował go do muzeum Witold Nekanda Trepka.

Więcej

Portret Kazimierza Janoty Bzowskiego (ostatniego właściciela majątku drogińskiego), został namalowany przez Stanisława Janowskiego w 1927 roku. Obraz należał do rodziny Janotów Bzowskich z Drogini. Podarował go do muzeum Witold Nekanda Trepka.
Obraz przedstawia wizerunek siedzącego starszego mężczyzny — Kazimierza Janoty Bzowskiego, ukazanego en face. Postać ma jedną rękę wspartą na oparciu fotela. Mężczyzna jest ubrany w czarny garnitur oraz białą koszulę z ciemnym krawatem, siedzi na empirowym fotelu na tle szafy bibliotecznej.
Kompozycja utrzymana w wąskiej stonowanej gamie kolorystycznej z żółtym akcentem obicia fotela. Portret namalowany cienkimi warstwami farby bez wyraźnie widocznych pociągnięć pędzla. Cechuje go delikatny modelunek światłocieniowy. Obraz namalowany na płótnie średnio grubym o standardowym splocie. Na odwrociu znajduje się doklejona karteczka napisana na maszynie do pisania z informacjami na temat przedstawionej na obrazie osoby: „Kazimierz Janota Bzowski, ur. w Pieniążkowicach pow. Nowy Targ w r. 1861 zmarł w Krakowie w r. 1945 właściciel dóbr Droginia, Zasań i Lipniki w pow. Myślenickim. Prezes Rady Powiatowej w Myślenicach. Poseł na sejm krajowy. Prezes Towarzystwa Rolniczego w Myślenicach. Obraz olejny malowany około 1935 r. przez art. mal. Stanisława Janowskiego”.
Obraz datowano na podstawie sygnatury umieszczonej w prawym dolnym rogu obrazu. Do zbiorów muzealnych został pozyskany w roku 2009 i jeszcze w tym samym poddany gruntownej konserwacji. Portret, oprawiony w stylizowane ramy wykonane przez pracownię Art Deco w Chrzanowie, stanowi dopełnienie ekspozycji gabinetu pana w budynku Dworu z Drogini.
Autor portretu, Stanisław Janowski, urodził się 6 października 1866 roku w Krakowie, gdzie również zmarł 23 lutego 1942 roku. Starszy brat malarki dworów i dworków Bronisławy Rychter-Janowskiej, dla której był pierwszym nauczycielem rysunku. W 1901 roku ożenił się z Gabrielą Zapolską, którą kochał bezgranicznie. Po kilku latach małżeństwo się rozpadło. Uznawany za utalentowanego malarza portretów, pejzaży, scen batalistycznych i rodzajowych, zajmował się również ilustrowaniem książek, tworzył scenografie, a także wykładał choreografię.

Opracowanie: Marcin Koziołek (Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Obraz „Portret Kazimierza Janoty Bzowskiego” Stanisława Janowskiego

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: