Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2496
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Piec kaflowy został przeniesiony na teren Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec jako element stanowiący dawne wyposażenie dworu z Drogini. Podczas rekonstrukcji umiejscowiony w pomieszczeniu stanowiącym ekspozycję muzealną pełni funkcję ozdobną w pokoju pana, choć dawniej służył w drogińskim dworze do ogrzewania pomieszczeń, w których od pokoleń żyła rodzina Bzowskich.

Więcej

Piec kaflowy został przeniesiony na teren Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec jako element stanowiący dawne wyposażenie dworu z Drogini. Podczas rekonstrukcji umiejscowiony w pomieszczeniu stanowiącym ekspozycję muzealną pełni funkcję ozdobną w pokoju pana, choć dawniej służył w drogińskim dworze do ogrzewania pomieszczeń, w których od pokoleń żyła rodzina Bzowskich. Tego typu piece budowane w polskich dworach i pałacach w celu modernizacji wnętrz pozwalały na utrzymanie ciepła nawet do 12 godzin, zapewniając domownikom przytulne ciepło.
Dokładny czas powstania i pochodzenia malowanego pieca kaflowego nie jest znany. Prosta, jednokondygnacyjna konstrukcja z zastosowaniem tylko czterech rodzajów kafli (środkowych, narożnych i wieńczących prostych i narożnych) pozwala datować czas powstania pieca na okres międzywojenny. W latach 1918—1939 prężnie rozwija się krakowski ośrodek wyrobów ceramicznych, masowo produkujący i rozprowadzający w pobliskich miejscowościach kafle. Najprawdopodobniej wówczas pojawiły się we dworze w Drogini nowe piece z pokolorowanymi kaflami ceramicznymi utrzymanymi w dekoracyjnej stylistyce wyrobów ludowych. Na kaflach o rdzawym zabarwieniu widoczne są asymetryczne falujące linie, pędy z kwiatami oraz zabawne motywy zwierzęce (jelonki, indyczki), wszystkie namalowane ręcznie w odcieniach zieleni, bieli, niebieskiego i czarnego.
Szkliwione kafle ceramiczne wraz ze zdobionymi żeliwnymi drzwiczkami przykuwają uwagę zwiedzających, gdyż kolorystyka pieca odpowiada kolorom ścian — tak jak bywało w zwyczaju dawnych właścicieli dworu.


Opracowanie: Anna Latko (Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Piec kaflowy z dworu z Drogini

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: