Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1848
(Głosy: 1)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Buty przy kostce ułożone w harmonijkę, co stanowi charakterystyczną cechę damskich butów wyrabianych na przełomie XIX i XX wieku we wsi Mników pod Krakowem.

Więcej

Według badaczy strój krakowski ukształtował się pod koniec XVIII wieku. Przez wiele dekad ulegał on modyfikacjom, które były uzależnione zarówno od zamożności społeczeństwa, jak i od zamieszkiwanych przez nie terenów. O zamożności gospodarza i gospodyni świadczył nie tylko krój, kolor i rodzaj materiału, z którego uszyte było ubranie, ale również to, jakie noszono obuwie. Ze względu na wysoką cenę buty zakładano jedynie w chłodniejszych porach roku, bądź na szczególne okazje, na przykład wyjście do kościoła czy wyjazd do miasta. Na co dzień zwykle chodzono boso. Zamożniejsze gospodynie na szczególne okazje zakładały czarne skórzane buty z cholewami, wzmocnione metalowymi podkówkami na obcasach, czasami stebnowane i karbowane w harmonijkę przy kostce. Z czasem damskie buty z wysokimi cholewami zostały zastąpione przez trzewiki i półtrzewiki sznurowane lub zapinane na guziki.
Prezentowane buty damskie, tak zwane mnikowskie, zostały wykonane ze skóry barwionej na kolor czarny, z wykończeniem cholewek paskiem czerwonej safianowej skórki. Cholewki i podbicie zostały ozdobione stebnowaniem, czyli pojedynczym ściegiem tworzącym wzory o kształtach geometrycznych i kwiatowych. Buty przy kostce są ułożone w harmonijkę, co stanowi charakterystyczną cechę damskich butów wyrabianych na przełomie XIX i XX w. we wsi Mników pod Krakowem. Podeszwy butów wykonane zostały z zelówki skórzanej przymocowanej bardzo drobnymi drewnianymi kołeczkami. 

Opracowanie: Piotr Bujakiewicz (Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Buty kobiece mnikowskie

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: