Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania pocz. XX w.
- Wymiary długość: 85 cm, rękawa: 65 cm, szerokość: w ramionach: 85 cm
- Numer inwentarzowy MNPE/E 1333
- Muzeum Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
- Tematy życie codzienne, stroje
- Technika haft ręczny
- Materiał płótno lniane
- Prawa do obiektu Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja MNPE, projekt Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe
- Tagi strój , Krakowiacy , 2D , życie codzienne , strój ludowy , tkanina , techniki zdobnicze , domena publiczna
Koszule stanowiły nieodzowny element bielizny męskiej. Na co dzień noszono koszule z samodziałów lnianych lub konopnych, a od święta używano przeważnie szytych z dobrze wybielonych tkanin lnianych lub bawełnianych, pochodzących pod koniec XIX wieku przeważnie z wytwórni fabrycznych.
Więcej Koszula płócienna męska, z kołnierzem i mankietami rękawów zdobionymi haftem ręcznym o motywach kwiatowych została wykonana z białego płótna lnianego o kroju tak zwanym przyramkowym marszczonym. Zszywana z czterech prostokątnych kawałków tkaniny stanowiących przód i tył oraz dwóch zmarszczonych dołem rękawów wszytych w szerokie pasowe mankiety zapinane parami perłowych guziczków. Mankiety z haftowanymi nicią czerwoną i niebieską wykładkami o ząbkowanym zakończeniu. Koszula z wykładanym niewielkim kołnierzykiem o zaokrąglonych rogach i ząbkowanym obrzeżu. Kołnierz i rozcięcie na przodzie obszywane i zdobione haftem z motywem gałązek kwiatowych, wyszywanym nicią niebieską i czerwoną. Pod kołnierzem rozcięcie wzmocnione pasem tkaniny z trójkątną wypustką. Boki koszuli dołem obszywane, z bocznymi krótkimi rozcięciami.
Koszule stanowiły nieodzowny element bielizny męskiej. Na co dzień noszono koszule z samodziałów lnianych lub konopnych, a od święta używano przeważnie szytych z dobrze wybielonych tkanin lnianych lub bawełnianych, pochodzących pod koniec XIX wieku przeważnie z wytwórni fabrycznych. Koszule w stroju krakowskim miały krój przyramkowy i szyte były zarówno z niewielkim wykładanym kołnierzykiem, jak i bez niego. Charakterystyczne rozcięcie na przedzie wzmacniane było pasem doszywanej tkaniny i często ozdobione haftem. Koszule pod szyją związywano czerwoną wstążką lub spinano spinkami. W stroju odświętnym koszule o szczególnie dekoracyjnym obszyciu i hafcie zakładane były tradycyjnie pod długi granatowy kaftan.
Opracowanie: Marek Grabski (Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: