Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1935
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Portret Kazimierza Janoty Bzowskiego, zmarłego w 1862 roku założyciela drogińskiej linii rodu Janota Bzowskich. Obraz należał do rodziny Janota Bzowskich z Drogini. Podarował go do Muzeum Witold Nekanda Trepka.

Więcej

Portret Kazimierza Janoty Bzowskiego, zmarłego w 1862 roku założyciela drogińskiej linii rodu Janota Bzowskich. Obraz należał do rodziny Janota Bzowskich z Drogini. Podarował go do Muzeum Witold Nekanda Trepka.
Portret prawdopodobnie namalowano w połowie XIX wieku. Z powodu braku dokumentacji ustalenie jego historii nie jest łatwe. Przedstawiono na nim postać stojącego mężczyzny, w ujęciu frontalnym. Sportretowany do bioder, en face, zwrócony ¾ w prawo, lewą rękę wspiera na rękojeści szabli, prawą ma wsuniętą pod połę lekko rozpiętego munduru. Ubrany w mundur Stanów Galicyjskich, który był połączeniem munduru urzędniczego z wojskowym. Góra ubioru w kolorze granatowym z szkarłatnymi kołnierzem i wyłogami oraz jednym rzędem guzików i złotymi epoletami, na których widoczny jest herb wypukle haftowany. W tle po prawej stronie za postacią widoczna kotara, z drugiej strony — kolumna. Kompozycja utrzymana w ciemnej kolorystyce z jasnym akcentem twarzy i dłoni mężczyzny. Portret namalowany cienkimi warstwami farby bez wyraźnie widocznych pociągnięć pędzla, na płótnie średnio grubym o standardowym splocie. Na odwrociu przyklejona była karteczka z drukiem maszynowym zawierająca informacje o sportretowanej osobie: „Kazimierz Janota Bzowski zmarły w r. 1862 w mundurze stanów galicyjskich uczestnik walk napoleońskich /?/ właściciel dóbr Wiercany, Gruszów, Radwan, Lipnica Murowana, Przemęczany i.t.d.”.
W czasie II wojny światowej obraz wycięty z ram został ukryty, dzięki czemu uniknął zniszczenia i szabru. W roku 1945 Bzowscy w ramach nacjonalizacji majątków dworskich otrzymali nakaz opuszczenia dworu. Portret pierwszego właściciela majątku drogińskiego został zwinięty i umieszczony w tubie, w której był przechowywany do czasu, kiedy potomkowie podjęli decyzję o darowaniu go do muzeum.
Do zbiorów muzealnych został pozyskany w roku 2009 i jeszcze w tym samym roku poddano go gruntownej konserwacji. Portret, oprawiony w stylizowane ramy wykonane przez pracownię Art Deco w Chrzanowie, stanowi dopełnienie ekspozycji salonu w budynku dworu z Drogini.

Opracowanie: Marcin Koziołek (Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Obraz „Portret Kazimierza Janoty Bzowskiego”

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: