Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2352
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowany mebel prawdopodobnie był wykorzystywany jako tzw. szafa żywnościowa — przechowywano w niej żywność. Jest to szafa śląska z XVIII wieku o szerokim froncie, zaopatrzona pośrodku w dwoje ozdobnie profilowanych jednoskrzydłowych drzwiczek, oddzielonych od siebie umieszczoną pośrodku szufladą. Płyciny drzwi są bogato polichromowane w motyw rajskich ptaków umieszczonych na niebieskim tle i siedzących na koszach wypełnionych owocami. Cała malatura obwiedziona została profilowanymi listwami o łamanych konturach. 

Więcej

Szafa śląska z XVIII wieku o szerokim froncie, zaopatrzona pośrodku w dwoje ozdobnie profilowanych jednoskrzydłowych drzwiczek, oddzielonych od siebie umieszczoną pośrodku szufladą. Płyciny drzwi są bogato polichromowane w motyw rajskich ptaków umieszczonych na niebieskim tle i siedzących na koszach wypełnionych owocami. Cała malatura obwiedziona została profilowanymi listwami o łamanych konturach. Przestrzeń po obu stronach drzwi wykorzystano również do celów zdobniczych, poprzez przymocowanie ozdobnych listew ułożonych w prostokąt, malowanych wewnątrz w motyw roślinny. Polichromowane są również boki szafy. Drzwiczki z ozdobnie profilowanymi okuciami zamków zamykane są na kluczyki. Szafa zarówno u góry, jak i na dole zwieńczona jest profilowanym gzymsem. Wnętrze szafki pomalowane zostało na niebiesko i zaopatrzone w półki. Mebel prawdopodobnie był wykorzystywany jako tzw. szafa żywnościowa — przechowywano w niej żywność.

Opracowanie: Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Jak to z szafą bywało

Jak z mieszczańskich i szlacheckich salonów szafy trafiły pod chłopskie strzechy?

Więcej

Pierwsze szafy jako meble do przechowywania ubiorów pojawiły się w okresie średniowiecza i były spotykane głównie w zakrystiach kościołów. We wnętrzach mieszkalnych zaczęto ich używać w okresie renesansu, przede wszystkim w domach bogatych patrycjuszy oraz szlachty. Wcześniej funkcje przechowywania sprawowała skrzynia, znajdująca się w kazdym domu i chałupie. Jako sprzęt kosztowny szafa bardzo powoli przedostawała się do domów uboższych warstw mieszczaństwa, by pod koniec XIX wieku trafić także pod strzechy chłopskie. W XVIII wieku szafy zaczęły się pojawiać w bogatszych chałupach wiejskich głównie na Dolnym Śląsku, skąd z czasem rozprzestrzeniły się w kierunku wschodnim.
Szafy śląskie tamtego okresu charakteryzują się bogatą malaturą, a ich głównym elementem zdobniczym były motywy dekoracyjne z przedstawieniami budowli, krajobrazów, ptaków lub bukietów kwiatów. Meble malowane, które wykonywano na specjalne zamówienie, nie trafiały tylko na wieś, dlatego w niektórych przypadkach stwierdzenie ich ludowego charakteru polichromii jest dość trudne. Szafy malowane przetrwały do połowy XIX wieku, z czasem zastąpione innymi, modniejszymi wówczas modelami nawiązującymi do meblarstwa mieszczańskiego.
Również  funkcja szafy z czasem uległa zmianie, z przechowywania początkowo wyłacznie tkanin i strojów, na gromadzenie innych przedmiotów życia codziennego.

Opracowanie: Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz także:
Szafa żywnościowa
 z XVIII wieku oraz kolekcję wszystkich mebli zgromadzonych na portalu Wirtualne Muzea Małopolski.

Mniej

Szafa żywnościowa

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: