Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Franciszek Zięba
- Czas powstania 1935
- Miejsce powstania Chrzanów
- Wymiary wysokość: 127 cm, szerokość: 128 cm, głębokość: 50 cm
- Numer inwentarzowy MNPE/E/1
- Muzeum Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
- Tematy religijność, teatr, wieś
- Materiał drewno, papier, tkanina
- Prawa do obiektu Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi sztuka ludowa , szopka , teatr , lalki , 3D , Boże Narodzenie , domena publiczna
Szopka kukiełkowa wykonana przez stolarza Franciszka Ziębę w roku 1935 jest pierwszym eksponatem darowanym do Muzeum — Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec. Podstawa szopki jest dostosowana do potrzeb teatru marionetkowego.
Więcej Szopka kukiełkowa wykonana przez stolarza Franciszka Ziębę w roku 1935 jest pierwszym eksponatem darowanym do Muzeum — Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec. Podstawa szopki jest dostosowana do potrzeb teatru marionetkowego. Centralną część stanowi scena nawiązująca do wyglądu stajenki betlejemskiej. Nad nią znajduje się srebrzysta kopuła zwieńczona 6-ramienną gwiazdą. Zewnętrzne ramy stanowią dwie wysokie wieże z zegarami, witrażami i oknami. Ich elewacja pokryta jest reliefowym zdobieniem, pomalowanym na ceglasty kolor imitujący cegiełki. Szopka ma wewnątrz oświetlenie elektryczne.
Została skonstruowana na potrzeby inscenizacji pt. Szopka Libiąska dla Zespołu Sekcji Amatorskiej Związku Strzeleckiego w Libiążu. Sekcja działała pod kierunkiem nauczycieli szkoły podstawowej w Libiążu Małym: Kazimiery, Fryderyka i Adolfa Balonów. Premierowe „kolędowanie” odbyło się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia roku 1935 w świetlicy „Strzelca” w obecności naczelnika gminy, pana Harata, proboszcza miejscowej parafii, ks. Flasińskiego, całego grona pedagogicznego i mieszkańców Libiąża. Scenariusz, na podstawie tekstów zawartych w książce Oskara Kolberga, Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce, w tomie Krakowskie, opracował kierownik szkoły, pan Balon. Lalki do szopki, 52 sztuki, zaprojektowała Kazimiera Balon, a wykonali członkowie zespołu. Przez następne lata kolędnicy z szopką odwiedzali w okresie świątecznym pobliskie domostwa. Zapraszano ich również na specjalnie organizowane spektakle do okolicznych miejscowości. Sale były wypełnione po brzegi, często brakowało nawet miejsc stojących.
We wrześniu 1939 roku szopka została ukryta u państwa Kobyleckich, gdzie przetrwała okupację i pierwsze lata po wojnie. Od nich trafiła do zborów muzealnych. Komplet oryginalnych figurek nie zachował się. Kukiełki (14 sztuk: Diabeł, Młynarz, Czarownica, sługa Heroda, Cygan, Król Baltazar, Herod, Król Melchior, Dziadek, Hetman, Oficer, Baba, Król Kacper, Śmierć) częściowo zrekonstruował i zakonserwował w 1996 roku szopkarz z Kościelca, pan Adam Waluszkiewicz.
Opracowanie: Agnieszka Oczkowska (Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: