Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 1. ćw. XVIII w.
- Wymiary wysokość: 103 cm, szerokość: 72 cm
- Numer inwentarzowy MNPE/S/101
- Muzeum Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
- Tematy religijność, wieś, wyrzeźbione
- Technika rzeźbienie, polichromowanie, srebrzenie
- Materiał gips, drewno, farba olejna
- Prawa do obiektu Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi sztuka sakralna , 3D , obrzędy , barok , Matka Boska z Dzieciątkiem , audiodeskrypcja , tradycja , kult , kościół , katolicyzm , domena publiczna
Feretron to szczególny rodzaj obrazów lub rzeźb z przedstawieniami świętych, których używano niegdyś nie tylko podczas procesji w uroczystości kościelne, ale także jako przenośnych ołtarzy w trakcie pielgrzymek.
WięcejPóźnobarokowy drewniany feretron, bogato płaskorzeźbiony i polichromowany, pochodzi z końca XVII lub początku XVIII wieku. Na stronie licowej w owalu widnieje przedstawienie Matki Boskiej ukazanej w bogato udrapowanej, posrebrzanej i pozłacanej szacie, trzymającej na prawej ręce Dzieciątko. U stóp Maryi znajdują się cztery klęczące postacie ubrane w brązowe habity, z kapturami na głowach, ze złożonymi do modlitwy dłońmi. Maryja i Dzieciątko Jezus ofiarowują mnichom różańce. Bywało, iż w przedstawieniach umieszczanych na feretronach pojawiały się sceny przedstawiające wręczanie przez Maryję różańca członkom bractw różańcowych. Nie wiadomo dokładnie, czy klęczące postacie to rzeczywiście zakonnicy, czy też członkowie jakiegoś bractwa. Wokół owalu z postaciami umieszczono wieniec, zdobiony dodatkowo liśćmi akantu, którego dodatkowym elementem zdobniczym są cztery półnagie putta rozmieszczone symetrycznie po obu stronach wieńca. Górna para puttów unosi złotą koronę. Odwrocie feretronu stanowi owalny kartusz, malowany na kolor niebieski z widocznym inicjałem Maryi w kolorze złotym. Wokół znajdują się wieniec z barwnych kwiatów oraz wieniec z liści akantu w kolorze złotym i srebrnym. Podstawa feretronu jest również płaskorzeźbiona, ze złotym kartuszem pośrodku oraz z otworami na drewniane nosidła.
Opracowanie: Piotr Bujakiewicz (Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: