Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3056
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Feretron to szczególny rodzaj obrazów lub rzeźb z przedstawieniami świętych, których używano niegdyś nie tylko podczas procesji w uroczystości kościelne, ale także jako przenośnych ołtarzy w trakcie pielgrzymek.

Więcej

Późnobarokowy drewniany feretron, bogato płaskorzeźbiony i polichromowany, pochodzi z końca XVII lub początku XVIII wieku. Na stronie licowej w owalu widnieje przedstawienie Matki Boskiej ukazanej w bogato udrapowanej, posrebrzanej i pozłacanej szacie, trzymającej na prawej ręce Dzieciątko. U stóp Maryi znajdują się cztery klęczące postacie ubrane w brązowe habity, z kapturami na głowach, ze złożonymi do modlitwy dłońmi. Maryja i Dzieciątko Jezus ofiarowują mnichom różańce. Bywało, iż w przedstawieniach umieszczanych na feretronach pojawiały się sceny przedstawiające wręczanie przez Maryję różańca członkom bractw różańcowych. Nie wiadomo dokładnie, czy klęczące postacie to rzeczywiście zakonnicy, czy też członkowie jakiegoś bractwa. Wokół owalu z postaciami umieszczono wieniec, zdobiony dodatkowo liśćmi akantu, którego dodatkowym elementem zdobniczym są cztery półnagie putta rozmieszczone symetrycznie po obu stronach wieńca. Górna para puttów unosi złotą koronę. Odwrocie feretronu stanowi owalny kartusz, malowany na kolor niebieski z widocznym inicjałem Maryi w kolorze złotym. Wokół znajdują się wieniec z barwnych kwiatów oraz wieniec z liści akantu w kolorze złotym i srebrnym. Podstawa feretronu jest również płaskorzeźbiona, ze złotym kartuszem pośrodku oraz z otworami na drewniane nosidła.

Opracowanie: Piotr Bujakiewicz (Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Przenośny tron

Feretron oznacza z gr. pheretron — nosze (łac. feretrum ‒ nosze, mary, katafalk), gdyż były to właśnie nosze, często z drążkami służące już w starożytnej Grecji do noszenia figur bóstw.
Feretronem  nazywany jest szczególny rodzaj obrazów lub rzeźb z przedstawieniami świętych, ustawionych na podstawie, których używano niegdyś w procesji podczas uroczystości kościelnych, a także jako przenośne ołtarze w trakcie pielgrzymek.

Więcej

Feretron oznacza z gr. pheretron — nosze (łac. feretrum ‒ nosze, mary, katafalk), gdyż były to właśnie nosze, często z drążkami służące już w starożytnej Grecji do noszenia figur bóstw.
Feretronem  nazywany jest szczególny rodzaj obrazów lub rzeźb z przedstawieniami świętych, ustawionych na podstawie, których używano niegdyś w procesji podczas uroczystości kościelnych, a także jako przenośne ołtarze w trakcie pielgrzymek.
W Polsce, w odróżnieniu od Europy Zachodniej, dominowały feretrony w postaci obrazów i płaskorzeźb umieszczonych na specjalnej podstawie, do której wkładano drewniane drążki służące do noszenia.
W okresie średniowiecza własne feretrony, podobnie jak chorągwie i sztandary, posiadały bractwa i cechy rzemieślników. Obecnie feretrony należą najczęściej do stowarzyszeń i kół działających przy parafiach. 

Opracowanie: Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz feretrony w kolekcji Wirtualnych Muzeów Małopolski:
Feretron przedstawiający „Serce Matki Boskiej” oraz „Serce Jezusa”
Feretron drewniany
Feretron przedstawiający św. Annę Samotrzecią i Chrystusa w koronie

Mniej

Feretron drewniany

Zdjęcia

Audio

Feretron drewniany [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj
Feretron drewniany Opowiada: Krystyna Czerni
posłuchaj

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: