Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2231
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Najprawdopodobniej szklanica przedstawia popiersie Adolfa Starzeńskiego, upamiętniając jego udział w polskim powstaniu narodowym przeciw Rosji na przełomie lat 1830/1831...

Więcej

Szklanica pamiątkowa wykonana z różowego przeźroczystego szkła. Wylew szklanicy osłonięty srebrną blachą, pod którą wstawiono popiersie mężczyzny w mundurze wojskowym. Poniżej wygrawerowany napis: „Adolf Hrabia Starzeński Wojsko Polskie 1831”. Z tyłu szklanicy cztery nazwy bitew powstańczych: „Grochów”, „Iganie”, „Ostrołęka”, „Bolimów”. Poniżej herb „Lis”, którym pieczętowali się Starzeńscy, oraz herb Królestwa Polskiego z roku 1831, w ukoronowanej tarczy dwudzielnej, na której widnieje tylko Orzeł, bez Pogoni.
Najprawdopodobniej szklanica przedstawia popiersie Adolfa Starzeńskiego, upamiętniając jego udział w polskim powstaniu narodowym przeciw Rosji na przełomie roku 1830 i 1831.
Szklanica była niegdyś rodzinną pamiątką Adama Edwarda hrabiego Starzeńskiego (1872—1956), który w okresie międzywojennym gospodarował w nieistniejącym już pałacu w Kościelcu, dzisiejszej dzielnicy miasta Chrzanowa. Hrabia Adam zgromadził kolekcję sztychów i litografii o tematyce związanej z historią Polski, jednakże w styczniu 1943 roku spłonął pałac wraz z cenną kolekcją sztychów i litografii. Po pożarze pałacu nie zdołano odbudować. Znaczna liczba pamiątek po rodzinie Starzeńskich trafiła do rąk prywatnych kolekcjonerów. Ten los spotkał również szklanicę, która w formie darowizny została przekazana w 2007 roku do Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

Opracowanie: Anna Latko (Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Szklanica pamiątkowa ze szkła różowego

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: