Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3061
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Spódnica łemkowska — kabat, wykonana z modrotlaczu, z cienkiego drukowanego materiału fabrycznego, o wzorze w drobne żółte kwiatki i drobne zielone gwiazdki. Uszyta ręcznie na przełomie XIX/XX wieku. Takie materiały wyrabiano w miasteczkach południowej części Karpat, w Bardiovie, a także Krynicy...

Więcej

Spódnica łemkowska — kabat, wykonana z modrotlaczu, z cienkiego drukowanego materiału fabrycznego, o wzorze w drobne żółte kwiatki i drobne zielone gwiazdki. Uszyta ręcznie na przełomie XIX/XX wieku. Takie materiały wyrabiano w miasteczkach południowej części Karpat, w Bardiovie, a także Krynicy i Muszynie. Spódnica jest drobno plisowana, ujęta górą w pasek z troczkami do wiązania uszytymi z grubego, lnianego, ręcznie tkanego płótna. Aby domowym sposobem utrwalić pliski, kobiety fastrygowały je, delikatnie prały, a następnie na wilgotny materiał nakładały lnianą płachtę i zaparzały je świeżo wyjętymi z pieca gorącymi bochnami chleba. Kobiety posiadające w swoim gospodarstwie ciężkie żelazka na duszę wykorzystywały je również do utrwalania plisek. Spódnice te nosiły kobiety na Łemkowszczyźnie przed I wojną światową i w okresie międzywojennym.
Prezentowaną spódnicę zdobią trzy pasy stębnówek w kolorach: czerwonym, żółtym, pomarańczowym, zielonym, białym. Między nimi naszyte są kolorowe wstążeczki i pasek fabrycznej koronki w kolorze ciemnoczerwonym, z wplecioną jedwabną nitką bladoniebieską i bławatkową. Brzeg dolny spódnicy obszyty jest różową, bawełnianą tasiemką.
Ponieważ takie materiały nie były tanie, na przodzie spódnicy wszyto dla oszczędności płat grubego, ręcznie tkanego płótna, który i tak zakrywała zapaska.
Spódnica pochodzi z łemkowskiej wsi Męcina Wielka.

Opracowanie: Anna Niemczyńska-Szurek (Muzeum — Dwory Karwacjanów i Gładyszów), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Strój łemkowski

Stroje ludowe na Łemkowszczyźnie utrzymywały się znacznie dłużej niż na sąsiednim Pogórzu. Spowodowane to było wolniejszym rytmem przemian kulturowych na zamieszkiwanych przez Łemków...

Więcej

Delegacja Łemków przybyła na uroczystości 3 maja, Gorlice, 1933 rok. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Stroje ludowe na Łemkowszczyźnie utrzymywały się znacznie dłużej niż na sąsiednim Pogórzu. Spowodowane to było wolniejszym rytmem przemian kulturowych na zamieszkiwanych przez  Łemków terenach górskich. Jeszcze pod koniec okresu międzywojennego na targach można było spotkać Łemków ubranych w tradycyjne ubiory. Szczególnie dobrze zachowały się stroje kobiece, które noszone były na co dzień i od święta jeszcze do II wojny światowej.

Opracowanie: Muzeum Dwory Kwarcjanów i Gładyszów w Gorlicach, © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz elementy stroju łemkowskiego na naszym portalu:
Spódnica łemkowska kabat
Czepiec (czepec) łemkowski
Gorset łemkowski

Mniej

Spódnica łemkowska „kabat”

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: