Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2547
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 3.66666666666667 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Czepiec był obowiązkowym nakryciem głowy zamężnych łemkowskich kobiet. Ma formę płytkiej czapeczki składającej się z przymarszczonego w dolnej części denka o kształcie podkowy i okalającego go otoku o zaokrąglonych brzegach...

Więcej

Czepiec (czepec) był obowiązkowym nakryciem głowy zamężnych łemkowskich kobiet. Ma formę płytkiej czapeczki składającej się z przymarszczonego w dolnej części denka o kształcie podkowy i okalającego go otoku o zaokrąglonych brzegach. Kobiety łemkowskie zakładały czepiec na włosy upięte na leszczynowym lub drucianym krążku zwanym hymlą. Na czepiec przywdziewano kwiecistą chustkę tybetową z białym lub zielonym tłem, zachodzącą do polowy czoła, którą wiązano w węzeł na karku.
Prezentowany czepiec został uszyty ręcznie przed I wojną światową z białego płótna w drobne niebiesko-czerwone kwiatki. Usztywniono go płócienną podszewką. Na przodzie, nad czołem bogato wyszywany jest kolorowym kordonkiem, techniką krzyżykową i stebnówką, co tworzy drobny wzór geometryczny. Brzeg tej ozdobnej wstawki wykończony został trzema rzędami ząbków dzierganych nicią w kolorze czerwonym i różowym.
Czepiec pochodzi z łemkowskiej wsi Męcina Wielka.

Opracowanie: Anna Niemczyńska-Szurek (Muzeum — Dwory Karwacjanów i Gładyszów), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Strój łemkowski

Stroje ludowe na Łemkowszczyźnie utrzymywały się znacznie dłużej niż na sąsiednim Pogórzu. Spowodowane to było wolniejszym rytmem przemian kulturowych na zamieszkiwanych przez Łemków...

Więcej

Delegacja Łemków przybyła na uroczystości 3 maja, Gorlice, 1933 rok. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Stroje ludowe na Łemkowszczyźnie utrzymywały się znacznie dłużej niż na sąsiednim Pogórzu. Spowodowane to było wolniejszym rytmem przemian kulturowych na zamieszkiwanych przez  Łemków terenach górskich. Jeszcze pod koniec okresu międzywojennego na targach można było spotkać Łemków ubranych w tradycyjne ubiory. Szczególnie dobrze zachowały się stroje kobiece, które noszone były na co dzień i od święta jeszcze do II wojny światowej.

Opracowanie: Muzeum Dwory Kwarcjanów i Gładyszów w Gorlicach, © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz elementy stroju łemkowskiego na naszym portalu:
Spódnica łemkowska kabat
Czepiec (czepec) łemkowski
Gorset łemkowski

Mniej

Czepiec (czepec) łemkowski

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: