Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2858
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowany gorset pochodzi ze wsi Rozdziele. Gorsety (lajbyky) noszone były przez kobiety łemkowskie, panny i młode mężatki. Zakładano je na bluzki. Opisywany gorset został uszyty z fabrycznego wzorzystego materiału. Na wiśniowym tle kolorowe (różowe, niebieskie, zielone) kwiaty. Gorset jest ozdobiony gęstą kolorową stębnówką wzdłuż brzegów zapięcia, na listwie w pasie i na kaletkach. 

Więcej

Prezentowany gorset pochodzi ze wsi Rozdziele. Gorsety (lajbyky) noszone były przez kobiety łemkowskie — panny i młode mężatki. Zakładano je na bluzki.
Opisywany gorset został uszyty z fabrycznego wzorzystego materiału. Na wiśniowym tle kolorowe (różowe, niebieskie, zielone) kwiaty. Gorset jest ozdobiony gęstą kolorową stębnówką wzdłuż brzegów zapięcia, na listwie w pasie i na kaletkach. Wycięcia przy szyi, rękach i brzegi zapięcia obszyte są ciemnoróżową wąską tasiemką wełnianą. Łemkowskie gorsety najczęściej zapinane były na guziki, rzadziej sznurowane. Prezentowany lajbyk posiada 6 ozdobnych różowych guzików z masy plastycznej. Dolną jego krawędź zdobią liczne kaletki, tak zwane kłapci. W całości podszyty jest szarym płótnem.

Opracowanie: Anna Niemczyńska-Szurek (Muzeum — Dwory Karwacjanów i Gładyszów), © wszystkie prawa zastrzeżone

 

Mniej

Strój łemkowski

Stroje ludowe na Łemkowszczyźnie utrzymywały się znacznie dłużej niż na sąsiednim Pogórzu. Spowodowane to było wolniejszym rytmem przemian kulturowych na zamieszkiwanych przez Łemków...

Więcej

Delegacja Łemków przybyła na uroczystości 3 maja, Gorlice, 1933 rok. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Stroje ludowe na Łemkowszczyźnie utrzymywały się znacznie dłużej niż na sąsiednim Pogórzu. Spowodowane to było wolniejszym rytmem przemian kulturowych na zamieszkiwanych przez  Łemków terenach górskich. Jeszcze pod koniec okresu międzywojennego na targach można było spotkać Łemków ubranych w tradycyjne ubiory. Szczególnie dobrze zachowały się stroje kobiece, które noszone były na co dzień i od święta jeszcze do II wojny światowej.

Opracowanie: Muzeum Dwory Kwarcjanów i Gładyszów w Gorlicach, © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz elementy stroju łemkowskiego na naszym portalu:
Spódnica łemkowska kabat
Czepiec (czepec) łemkowski
Gorset łemkowski

Mniej

Gorset łemkowski

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: