Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Józef Mehoffer (1869—1946)
- Czas powstania 1908
- Wymiary wysokość: 17,5 cm, szerokość: 53 cm, głębokość: 46 cm
- Oznaczenie autorskie sygnatura w części środkowej: Józef Mehoffer
- Numer inwentarzowy MŻKW IV/577
- Muzeum Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
- Tematy miasto, religijność, namalowane, znane postaci, napisane
- Technika malowanie
- Materiał drewno, mosiądz, szkło, papier
- Prawa do obiektu Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Wieliczka , dokument , Józef Mehoffer , 3D , święci , Młoda Polska , domena publiczna
Kaseta drewniana okuta mosiądzem, z dwoma skrzydłami wieka na zawiasach, z mosiężną tarczą z przodu: na niej napis „WIELICZKA” z koroną u góry. Zawiera ona dokument nadania honorowego obywatelstwa miasta Wieliczki dr. Kazimierzowi Junoszy-Gałeckiemu.
WięcejKaseta drewniana okuta mosiądzem, z dwoma skrzydłami wieka na zawiasach, z mosiężną tarczą z przodu: na niej napis „WIELICZKA” z koroną u góry. Zawiera ona dokument nadania honorowego obywatelstwa miasta Wieliczki dr. Kazimierzowi Junoszy-Gałeckiemu. Skrzynka prostokątna w kształcie pulpitu, sfazowana wklęśle ku górze, okuta od dołu listwą gładko modelowaną, przechodzącą na ścianach bocznych w podwójne uchwyty na zawiasy pełniące także funkcję podpór dla otwartych skrzydeł wieka. Skrzydła wieka prostokątne, olistwowane mosiądzem, z zewnątrz wyłożone płycinami drewnianymi, wewnątrz — boczne części dokumentu; w części środkowej — główna część dokumentu. Części dokumentu, kompozycyjnie odrębne, tematycznie związane z Wieliczką, zostały podpisane u dołu tekstem ciągłym i zabezpieczone szybą. Pośrodku panorama Wieliczki, po lewej bł. Kinga jako dziewczyna z długimi warkoczami, złotym nimbem wokół głowy, w pozie modlitewnej na niebieskim tle ze złotymi gwiazdami, po prawej — górnik w przyklęku na tle promienistej tęczy. Obie sceny ujęte po bokach alegorycznymi postaciami kobiecymi z rogami obfitości, z których wysypują się kwiaty. Wszystkie przedstawienia udekorowane są w górnej części dwoma rzędami promienistych słońc. Całość barwna z dominacją fioletu, błękitu, różu i złota.
Napisy i symbole znajdujące się na obiekcie:
— część lewa: „W UZNANIU ZASŁUG PUBLICZNYCH POŁOŻONYCH KOŁO ROZWOJU MIASTA WIELICZKI PRZEZ GORĄCE POPIERANIE WAŻNYCH SPRAW GMINNYCH”;
— część środkowa: „OBYWATELSTWO HONOROWE JAŚNIE WIELM. PANU DOKTOROWI KAZIMIERZOWI JUNOSZA GAŁECKIEMU CES. KRÓL. RADCY DWORU”;
— część prawa: „RADA MIASTA WIELICZKI NADAJE”, rysunek herbu Wieliczki (orzeł w koronie, z tarczą czerwoną z białym krzyżem na piersi, herbem Szreniawa na ogonie, trzema młotkami w prawej łapie i wagą w lewej; na otoku napis: „MAGISTRAT KRÓLEWSKIEGO MIASTA WIELICZKI”), u dołu napis: „WIELICZKA DNIA 9.LIPCA 1908 r.”
— część środkowa: sygn. „Józef Mehoffer”.
Przedstawienie św. Kingi jako młodej dziewczyny, w bogatym stroju, z długimi, czarnymi warkoczami jest bardzo nietypowe. Pozbawiona jest swoich tradycyjnych atrybutów (bryły soli kamiennej z pierścieniem, kościoła Klarysek w Starym Sączu, stroju książęcego lub zakonnego). Tylko nimb wskazuje, że przedstawienie dotyczy świętej (lub błogosławionej), a kontekst — widok Wieliczki i górnik — sugerują patronkę miasta i górników solnych.
Kazimierz Junosza-Gałecki (1863—1941) był prawnikiem. W 1918 roku sprawował urząd austriackiego ministra do spraw Galicji. W roku 1919 był delegatem RP w Wiedniu, a następnie generalnym delegatem rządu dla Galicji. W latach 1921—1923 był wojewodą krakowskim. Po usunięciu ze stanowiska w związku z wydarzeniami listopadowymi w Krakowie w 1923 roku przeszedł na emeryturę. Był członkiem rad nadzorczych kilku towarzystw akcyjnych. W Wieliczce przyczynił się w sposób szczególny do powstania Szkoły Realnej (obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce) w 1910 roku.
Dr Kazimierz Junosza-Gałecki nie był jedyną osobistością, która „w uznaniu zasług publicznych położonych koło rozwoju miasta Wieliczki” otrzymała w czasach galicyjskich honorowe obywatelstwo Wieliczki. Wcześniej tytuł ten nadano hr. Agenorowi Gołuchowskiemu (namiestnikowi Galicji), Leopoldowi Płazińskiemu (c.k. staroście powiatowemu w Wieliczce), księdzu prałatowi Zygmuntowi Golianowi (proboszczowi parafii św. Klemensa w Wieliczce), prof. Julianowi Dunajewskiemu (c.k. radcy dworu i ministrowi dla Galicji). W czasach późniejszych honorowymi obywatelami Wieliczki zostali: marszałek Edward Rydz-Śmigły (1939), wojewoda krakowski Tadeusz Piekarz (1993), ks. kardynał Franciszek Macharski (1995), papież Jan Paweł II (1998), gwardian klasztoru OO. Franciszkanów-Reformatów w Wieliczce o. Ludwik Kurowski.
Opracowanie: Marek Skubisz (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: