Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1321
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Kierat konny, zwany węgierskim, jest najbardziej udoskonalonym urządzeniem do transportu pionowego. Mógł podnosić ponaddwutonowe ładunki z głęboko­ści przekraczającej 300 m. Stanowił ulepszoną wersję kieratu saskiego, wprowadzoną przez Austriaków po pierwszym rozbiorze Polski...

Więcej

Kierat konny, zwany węgierskim, jest najbardziej udoskonalonym urządzeniem do transportu pionowego. Mógł podnosić ponaddwutonowe ładunki z głęboko­ści przekraczającej 300 m. Stanowił ulepszoną wersję kieratu saskiego, wprowadzoną przez Austriaków po pierwszym rozbiorze Polski. Od 1861 roku zastępowały je maszyny parowe, po 1913 roku wypierane przez elektryczne.
Prezentowany model odzwierciedla oryginalny egzemplarz kieratu węgierskiego, który pracował na poziomie I przy szybiku Mirów. Umieszczony na wale pionowym bęben nawojowy liny (ponad 3 m średnicy) jest podzielony na dwie części kołem hamulca. Wysoko umieszczone ramiona pociągowe ułatwiały trybarzom manewrowanie czterema parami koni przy zmianie kie­runku pracy. Dwuszczękowy hamulec uruchamiany był systemem przekładni połączonych drewnianymi żerdziami. Podwieszona konstrukcja podtrzymuje mechanizmy hamulca i rolki transmisyjne lin transportowych.
Zespół kieratu konnego węgierskiego składa się z pionowego wału z bębnem nawojowym, urządzenia hamulcowego, urządzenia nadszybikowego, rolek do transmisji lin, klapy szybikowej i czterech orczyków.

Opracowanie: Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Model kieratu węgierskiego

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: