Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Johann Friedrich Eberlein
- Czas powstania 1741
- Miejsce powstania Miśnia, Saksonia
- Wymiary wysokość: 18 cm
- Numer inwentarzowy MŻKW V/580
- Muzeum Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
- Tematy wokół stołu, wyrzeźbione
- Technika wyciskanie w formie, wypalanie, szkliwienie, malowanie naszkliwne
- Materiał porcelana
- Prawa do obiektu Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi sól , ceramika , naczynie , techniki zdobnicze , rzeźba , 3D , solniczka , Miśnia , 3D plus , domena publiczna
Solniczka porcelanowa w kształcie figurki z pojemnikiem na sól. Bardzo dekoracyjna postać murzynki z koszem powstała w najstarszej europejskiej manufakturze porcelany w Miśni, położonej niedaleko Drezna. Została wykonana według modelu opracowanego przez Johanna Friedricha Eberleina w 1741 roku...
Więcej Solniczka porcelanowa w kształcie figurki z pojemnikiem na sól. Bardzo dekoracyjna postać murzynki z koszem powstała w najstarszej europejskiej manufakturze porcelany w Miśni, położonej niedaleko Drezna. Została wykonana według modelu opracowanego przez Johanna Friedricha Eberleina w 1741 roku. Skomplikowaną kompozycję w trudnej technice porcelany zrealizowano z prawdziwym mistrzostwem, przywołując kobietę z ówcześnie bardzo egzotycznej Afryki.
Na owalnym cokole z plastycznym motywem kwiatów artysta przedstawił postać półnagiej murzynki stojącej przy ściętym drzewie. Lekko pochylona postać zwraca się nieco w lewo, ma na głowie turban, a różowa tkanina otacza jej biodra. Przed nią znajduje się duży, przykryty kosz z zaznaczoną plecionką wiklinową. Dekorują go plastyczne gałązki z owocami oraz malowane pejzaże w obramionych miniaturach. Poszczególne elementy są ręcznie malowane w bogatej gamie kolorów.
Figurka należy do bardzo modnych w XVIII wieku rzeźb w porcelanie, które wzbogacały nakrycie stołu. Saska manufaktura w Miśni słynęła z ich wyrobu. Prawdziwi artyści, utalentowani rzeźbiarze byli autorami niezliczonych malowanych figurek postaci ludzkich i zwierzęcych, przedstawianych często w wyszukanych i wdzięcznych pozach. Typowe dla stołów tej epoki rozbudowane dekoracje komponowano z licznych takich figurek, wśród których najświetniejsze komplety obejmowały nawet 140 elementów, jak na przykład Świątynia Miłości pochodząca z połowy XVIII wieku. Uważa się, że najlepszego wyrazu tego, co było najbardziej żywe i urocze w epoce rokoka, należy właśnie szukać w saskich figurkach. Wzorowane na nich wyroby porcelanowe na długi czas stały się przykładami cenionej i poszukiwanej galanterii wzbogacającej nakrycie stołu. Obiekty z tak wczesnego okresu działalności miśnieńskiej wytwórni, jak murzynka z koszem, obecnie osiągają wysokie ceny na rynku antykwarycznym.
Opracowanie: Klementyna Ochniak-Dudek (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: