Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor prawdopodobnie Józef Markowski
- Czas powstania pocz. XX w.
- Miejsce powstania Wieliczka, Polska
- Wymiary wysokość: 190 cm (z postumentem − 245 cm), szerokość: 60 cm, średnica: 53 cm
- Numer inwentarzowy MŻKW V/23
- Muzeum Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
- Tematy religijność, wyrzeźbione
- Technika rzeźbienie
- Materiał sól
- Prawa do obiektu Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
- Prawa do wizerunków cyfrowych © wszystkie prawa zastrzeżone, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi kopalnia , sól , górnictwo , rzeźba , sztuka sakralna , święci , © wszystkie prawa zastrzeżone
Rzeźba św. Barbary wykonana została w soli zielonej. Postać stoi na sześciennym postumencie. Włosy zaczesane ma na uszy, spięte z tyłu w kok. Na głowie znajduje się korona. Święta ubrana jest w bluzkę wyciętą w szpic zachodzącą na spódnicę. Spódnica składa się z dwóch nałożonych na siebie części:...
Więcej Rzeźba św. Barbary wykonana została w soli zielonej. Postać stoi na sześciennym postumencie. Włosy zaczesane ma na uszy, spięte z tyłu w kok. Na głowie znajduje się korona. Święta ubrana jest w bluzkę wyciętą w szpic zachodzącą na spódnicę. Spódnica składa się z dwóch nałożonych na siebie części: jednej krótszej, a drugiej dłuższej. Obie części ułożone w fałdy. Na ramiona ma zarzucony szal. W lewej ręce trzyma miecz, oparty ostrzem o postument, natomiast w prawej − na wysokości pasa − kielich.
Rzeźba została wykonana prawdopodobnie na początku XX wieku, a jej autorstwo przypisywane jest górnikowi-rzeźbiarzowi Józefowi Markowskiemu, znanemu jako wykonawca solnych rzeźb w kaplicy św. Kingi.
Solne rzeźby patronek górnictwa − św. Barbary i św. Kingi − znajdowały się początkowo w ołtarzu Męki Pańskiej na podszybiu Daniłowicza na III poziomie wielickiej kopalni soli. W artykule radcy górniczego Edwarda Windakiewicza, Kaplice w kopalni wielickiej, zamieszczonym w „Życiu Technicznym” w 1938 roku, znajduje się opis tego ołtarza. „W podszybiu szybu zjazdowego «Daniełowicz» na III poziomie znajduje się w nyży skalnej pięknie utrzymany ołtarz ze Zbawicielem na Krzyżu, a po bokach ołtarza postacie Św. Barbary, Św. Kingi i Św. Antoniego”. Dziś w tym miejscu znajduje się zupełnie inny, nowy ołtarz − św. Kingi. Kiedy usunięto z tego miejsca solne figury św. Kingi i św. Barbary − nie wiadomo. W 1956 roku Kopalnia Soli Wieliczka przekazała posągi do nowo utworzonego Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Figury świętych ustawiono w komorze Russegger II, przed wejściem do Szerzyzny.
Opracowanie: Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: