Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1688
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Włosy solne są bardzo oryginalną formą spośród tych przyjmowanych przez halit. Włókna, a w istocie kryształki halitu w specyficznych warunkach zrastają się w jednym kierunku. Niekiedy gęstość włókien może sprzyjać ich krystalicznemu zlepianiu się. Włosy przekształcają się wówczas w sól włóknistą...

Więcej

Białe włosy solne wyrosłe na ile marglistym jasnoszarym.
Włosy solne są bardzo oryginalną formą spośród tych przyjmowanych przez halit. Włókna, a w istocie kryształki halitu w specyficznych warunkach zrastają się w jednym kierunku. Niekiedy gęstość włókien może sprzyjać ich krystalicznemu zlepianiu się. Włosy przekształcają się wówczas w sól włóknistą, zachowując specyficzną igiełkową strukturę. Dalsza krystalizacja sprawia, że włókna nabierają cech monolitu. Widoczne jest to zwłaszcza w szczelinach i spękaniach skał solnych. W nawiązaniu do postaci patronki górników solnych tym wyjątkowej urody skupieniom halitu nadano nazwę włosów św. Kingi.


Opracowanie: Witold Kuc (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Włosy solne i sól włóknista

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: