Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania czwartorzęd
- Miejsce powstania Wieliczka, Polska
- Wymiary wysokość: 19–53 cm, długość: 22–28 cm, szerokość: 22–46 cm
- Numer inwentarzowy III/63/M
- Muzeum Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
- Tematy natura, wydobyte z ziemi
- Materiał sól
- Prawa do obiektu Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi kopalnia , sól , 3D , domena publiczna
Zwykło się utożsamiać stalaktyt z kształtem wydłużonym, wrzecionowatym, zwisającym ze stropu np. jaskini. Okazuje się, że w przypadku halitu wtórne krystalizacje narastające z góry w dół mogą przybierać również formy daleko odbiegające od tego klasycznego wyglądu. Przykładem jest gęsta...
Więcej Halit krystaliczny w postaci krzewu zbudowanego z drobnych kryształów soli o niepełnej strukturze krystalizacji, naciekowy wykształcony w formie stalaktytu z małymi stalagmitami. Okaz o zabarwieniu białym, miejscami żółto-rdzawym.
Zwykło się utożsamiać stalaktyt z kształtem wydłużonym, wrzecionowatym, zwisającym ze stropu np. jaskini. Okazuje się, że w przypadku halitu wtórne krystalizacje narastające z góry w dół mogą przybierać również formy daleko odbiegające od tego klasycznego wyglądu. Przykładem jest gęsta „sieć” nacieków i kryształów narastających jako skupisko drobnych stalaktytów. Jeszcze bardziej zaawansowany rozwój takich skupień halitu może już zawierać drobne stalagmity, a nawet kolumienki, natomiast cały okaz ze względu na gęstniejącą pokrywę drobnokrystaliczną przypomina jeża.
Oto oryginalna forma skupień halitu, której przy mniej wnikliwej obserwacji zapewne nie skojarzylibyśmy ze stalaktytami.
Opracowanie: Witold Kuc (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: