Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XIX w.
- Miejsce powstania Koszyce?
- Wymiary wysokość: 165 mm, szerokość: 162 mm
- Numer inwentarzowy Archiwum Narodowe w Krakowie, Cechy rzemieślnicze miast i wsi małopolskich – zbiór szczątków zespołów, sygn. IT 1493/19
- Muzeum Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha
- Tematy miasto, wyrzeźbione
- Technika rzeźbienie
- Materiał drewno
- Prawa do obiektu Archiwum Narodowe w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Koszyce , 3D , cechy rzemieślnicze , domena publiczna
Obesłanie cechowe drewniane, przedstawiające na jednej stronie wyobrażenie orła, na drugiej oko opatrzności i narzędzia stolarskie: kątomierz, cyrkiel, hebel oraz napis „. Rok . 1546 .”.
Więcej Obesłanie cechowe cechu stolarzy w Koszycach przedstawia na jednej stronie orła, na drugiej oko opatrzności i narzędzia stolarskie: kątomierz, cyrkiel, hebel oraz napis „. Rok . 1546 .”. Zostało wykonane w XIX wieku, więc data na nim umieszczona odnosi się zapewne do jakiegoś ważnego wydarzenia w dziejach cechu, nie zaś roku wykonania prezentowanego eksponatu. Koszyce były dużym ośrodkiem rzemieślniczym. W 1579 roku działało tu 86 warsztatów rzemieślniczych.
Czym było obesłanie? To charakterystyczny element, który obowiązywał w organizacji życia poszczególnych cechów. Stanowiło znak uwierzytelnienia przekazywanej wiadomości. Jeśli posłaniec posiadał z sobą obesłanie, wzywając np. na zebranie członków cechu, było ono potwierdzeniem, iż wiadomość pochodzi od mistrza cechu. Bez tego znaku informacja była uważana za niewiarygodną.
Opracowanie: Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: