Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1650
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

W oddalonym o 4 km od Koszyc Witowie pierwszy człowiek zamieszkał już kilka tysięcy lat temu. Może wcześniej, ale z tego właśnie okresu — około 5 tysięcy lat temu — pochodzą pierwsze znaleziska archeologiczne z tego terenu.
Tutejsze wzgórze, położone nad rzeką, doskonale nadawało się...

Więcej

W oddalonym o 4 km od Koszyc Witowie pierwszy człowiek zamieszkał już kilka tysięcy lat temu. Może wcześniej, ale z tego właśnie okresu — około 5 tysięcy lat temu — pochodzą pierwsze znaleziska archeologiczne z tego terenu.
Tutejsze wzgórze, położone nad rzeką, doskonale nadawało się do zasiedlenia. Miało naturalne walory obronne i nasi przodkowie skwapliwie z tego korzystali, zakładając w tzw. ostrodze witowskiej kolejne osady. Pozostawiali po sobie ślady: naczynia, narzędzia, ozdoby. Wszystko to pozwala dziś wyobrazić sobie ówczesne warunki życia oraz odtworzyć historię Witowa liczącą kilka tysięcy lat.
Archeolodzy pojawili się w Witowie już w latach 20. XX wieku. To wówczas odkryto skarb złożony z kilkunastu złotych rzymskich monet, tzw. solidów, który obecnie znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie i który również prezentujemy na portalu (skarb z Witowa).
W Muzeum Ziemi Koszyckiej znajdują się przede wszystkim eksponaty pochodzące z badań wykopaliskowych prowadzonych pod kierunkiem dr. Józefa Marciniaka w latach 1961—1963. Ich wynikiem było ujawnienie stanowiska wielokulturowego ze śladami osadnictwa społeczności neolitycznych, społeczności epoki brązu, tzw. kultury łużyckiej i wreszcie osiedla z okresu rzymskiego, czyli tzw. kultury przeworskiej.
Prezentowany garnek pochodzi z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Jest duży, jego wysokość wynosi ponad 4 metry. Pod wylewem został ozdobiony dołkami palcowymi.

Opracowanie: Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Garnek

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: