Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XIX w.
- Miejsce powstania Wiedeń
- Wymiary wysokość: 38 cm
- Numer inwentarzowy MB/3180
- Muzeum Muzeum Ziemi Bieckiej
- Oddział „Dom z basztą”
- Tematy technika, życie codzienne, zdrowie, zaskakujące
- Technika odlewanie, cyzelowanie
- Materiał żelazo
- Prawa do obiektu Muzeum Ziemi Bieckiej
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi farmacja , medycyna , 3D , choroba , narzędzia , 3D plus , domena publiczna
XIX-wieczne urządzenie do produkcji tabletek.
Dziś forma zażywanych przez nas tabletek wydaje się oczywista. Firmy farmaceutyczne ścigają się wręcz w uzyskiwaniu jak najwygodniejszej postaci wypuszczanych na rynek leków.
Dziś forma zażywanych przez nas tabletek wydaje się oczywista. Firmy farmaceutyczne ścigają się wręcz w uzyskiwaniu jak najwygodniejszej postaci wypuszczanych na rynek leków.
W czasach, do których przenosi nas wystawa aptekarska w bieckim „Domu z basztą”, farmacja była dziedziną eksperymentalną. Aptekarze nie ograniczali się do realizacji recept i sprzedaży gotowych leków. Oni je również tworzyli. W pomieszczeniach, zwanych często alchemicznymi, powstawały więc tajemnicze mikstury, które nie zawsze służyły zdrowiu ich późniejszych użytkowników...
Równoległe do eksperymentów laboratoryjnych rozwijał się przemysł służący coraz sprawniejszemu produkowaniu powstających leków. W Muzeum Ziemi Bieckiej można obejrzeć wytwory kolejnych etapów tego procesu. Obok moździerzy, pras, mieszadeł, pigulnic i innych tajemniczych sprzętów w „Domu z basztą” znajduje się też prezentowana przez nas tabletkarka. Urządzenie to, na razie obsługiwane ręcznie, rozpowszechniło się w II połowie XIX wieku. Sproszkowaną substancję leczniczą wsypywano przez specjalny otwór (w który często wkładano jeszcze zwykły lejek, aby przypadkiem nie zmarnować drogocennej mikstury), a następnie sprasowywano ją, przyciskając ciężkim żelaznym tłokiem. W ten sposób uzyskiwano wygodną i bezpieczną (w dawce podawanego leku) tabletkę. Nie była to jeszcze produkcja na masową skalę. Apteki posiadały zazwyczaj jedną tabletkarkę, która zaspokajała zapotrzebowanie klientów.
Dzisiejsze tabletkarki oczywiście nie znajdują się już w aptekach, lecz w ogromnych fabrykach, w których zajmują znacznie więcej miejsca niż prezentowana przez nas XIX-wieczna tabletkarka.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: