Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2934
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Szesnastowieczny krucyfiks pochodzi z bieckiego szpitala ufundowanego w 1395 roku przez królową Jadwigę. Krucyfiks z figurą w typie Christo morto. Sylwetka Chrystusa delikatnie opada, ramiona szeroko rozłożone, głowa przechylona na prawe ramię. Nogi delikatnie ugięte w kolanach, stopy niezachowane.

Więcej

Krucyfiks z figurą w typie Christo morto. Sylwetka Chrystusa delikatnie opada, ramiona szeroko rozłożone, głowa przechylona na prawe ramię. Nogi delikatnie ugięte w kolanach, stopy niezachowane. Twarz szczupła o wystających kościach policzkowych i delikatnie zaznaczonych rysach; oczy zamknięte, nos prosty, usta niewielkie. Okolona krótką brodą. Włosy półdługie, z przedziałkiem na środku głowy, opadają na ramiona, o układzie drobnych, fakturowanych fal i loków. Ciało wychudzone o silnie uwypuklonej klatce piersiowej z zaznaczonymi liniami żeber oraz użyleniem na rękach i nogach. Perizonium krótkie, zawiązane na prawym boku, odsłaniające prawe udo. Tkanina delikatnie drapowana, z zawiniętym brzegiem.
Szesnastowieczny krucyfiks pochodzi z bieckiego szpitala ufundowanego w 1395 roku przez królową Jadwigę.

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

Szpital Świętego Ducha

Niepozorny i chyba wciąż mało znany budynek dawnego szpitala Świętego Ducha w Bieczu to najstarszy zachowany zabytek tego typu w Polsce.

Więcej

Kiedy już zwiedzimy wszystkie oddziały Muzeum Ziemi Bieckiej, zajrzymy do przepięknego kościoła parafialnego i dawnej synagogi znajdującej się na rynku, zapytajmy o szpital Świętego Ducha zwany dziś Szpitalem dla Ubogich im. św. Jadwigi Królowej, z którego pochodzi prezentowany na naszym portalu XVI-wieczny Chrystus Ukrzyżowany.
Znajdujący się w południowo-wschodniej części wzniesienia Biecza, stanowi najstarszy zachowany budynek szpitalny w Polsce. Został ufundowany przez królową Jadwigę Andegaweńską w 1395 roku. Dzięki zachowanemu dokumentowi sporządzonemu 26 lipca tamtego roku w Krakowie znamy dokładną datę i szczegóły fundacji. W akcie tym królowa wyraziła zgodę, aby rajcy miejscy zbudowali szpital pod wezwaniem Świętego Ducha dla ubogich, chorych i innych nieszczęśliwych osób miasta Biecza. Dla uposażenia, czyli finansowania i utrzymania szpitala i chorych, Jadwiga uwolniła od podatków i danin 2 łany pod miastem, folwark w Libuszy z 3 stawami rybnymi oraz połowę czynszu z łaźni w Bieczu. Kolejni władcy potwierdzali te przywileje, jeszcze zwiększając uposażenie szpitala. Jego nazwa pochodzi od wezwania nieistniejącego już dzisiaj kościoła Świętego Ducha, który wzniesiono obok w tym samym czasie. Na miejsce powstania królowa ofiarowała ziemię w okolicy dolnej bramy pozostałą po zamku królewskim, który spłonął prawdopodobnie podczas pożaru w 1388 roku.
Szpital stoi w tym miejscu do dziś, choć trudno rozpoznać w jego dzisiejszym wyglądzie jeden z najlepiej wyposażonych średniowiecznych szpitali w Polsce. Wzniesiony obok w tym samym czasie kościół Świętego Ducha, od którego wezwania pochodziła pierwotna nazwa szpitala, został rozebrany w XVIII wieku. Tymczasem zabytkowy budynek pełnił swoje lecznicze i opiekuńcze funkcje aż do roku 1949, kiedy — zgodnie z ówczesną polityką — został upaństwowiony. W 1950 roku przeznaczono go na internat dla młodzieży uczącej się w bieckim liceum. Kiedy wybudowano nowy gmach liceum w Bieczu, budynek został opuszczony i zaczął popadać w ruinę. Dopiero w 2000 roku przy diecezji rzeszowskiej powstała Fundacja na rzecz Szpitala Ubogich w Bieczu im. Świętej Jadwigi Królowej mająca na celu ratowanie zapomnianego zabytku.

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

„Chrystus Ukrzyżowany” ze szpitala św. Jadwigi

Zdjęcia

Audio

„Chrystus Ukrzyżowany” ze szpitala św. Jadwigi [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: