Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2028
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Szklana moneta pańszczyźniana będąca zastępczym środkiem płatniczym na terenie dominium Korycińskich. Obiekt niezwykle interesujący, zarówno ze względu na swoją historię, jak i okoliczności towarzyszące jego pozyskaniu przez muzeum.
Monety szklane były emitowane w XVII wieku przez Korycińskich herbu Topór, dzierżawców królewskiej wsi Jodłowa, położonej niedaleko Biecza. Skarb takich monet odnaleziono w roku 1890 pod posadzką bieckiego kościoła oraz w roku 1896 w Domu z basztą (obecnie oddziała Muzeum Ziemi Bieckiej) podczas rozbiórki pieca kaflowego.

Więcej

Moneta ze szkła w kolorze jasnozielonym, która stanowiła zastępczy środek płatniczy na terenie dominium Korycińskich herbu Topór z Jodłowej. Wewnątrz szklanego krążka został wytłoczony herb Korycińskich w kształcie toporu, nad którym znajduje się dziewięciopałkowa korona. Obiekt niezwykle interesujący, zarówno ze względu na swoją historię, jak i okoliczności towarzyszące jego pozyskaniu przez muzeum.
Monety szklane były emitowane w XVII wieku przez Korycińskich herbu Topór, dzierżawców królewskiej wsi Jodłowa, położonej niedaleko Biecza. Skarb takich monet odnaleziono w roku 1890 pod posadzką bieckiego kościoła oraz w roku 1896 w Domu z basztą (obecnie oddziała Muzeum Ziemi Bieckiej) podczas rozbiórki pieca kaflowego. W zbiorach muzeum w Bieczu znajdowały się pierwotnie cztery szklane monety. W 1975 roku w nocy z 24 na 25 czerwca włamano się do muzeum i monety te zostały skradzione. Nie udało się ich odzyskać. W 2005 roku na aukcji internetowej została wystawiona szklana moneta, muzeum zakupiło ją. Natomiast w 2011 roku podczas prac ziemnych przy rewitalizacji Biecza, na ulicy Kromera znaleziono zielony szklany placek, który po oczyszczeniu okazał się szklaną monetą pańszczyźnianą Korycińskich. Znalezisko trafiło do muzeum, a teraz można obejrzeć je również na naszym portalu.

Opracowanie: Muzeum Ziemi Bieckiej, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Szklana moneta pańszczyźniana

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: