Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1679
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Płyta fundacyjna Mikołaja Ligęzy znajdowała się pierwotnie nad bramą wjazdową do miasta Biecz. Mikołaj Ligęza z Bobrku (ok. 1530–1603) w roku 1561, dzięki małżeństwu z Elżbietą Jordanówną, uzyskał starostwo bieckie, natomiast w 1575 z rąk Jana Tarły — województwo bieckie.

Więcej

Płyta fundacyjna Mikołaja Ligęzy znajdowała się pierwotnie nad bramą wjazdową do miasta Biecz. Mikołaj Ligęza z Bobrku (ok. 1530–1603) w roku 1561, dzięki małżeństwu z Elżbietą Jordanówną, uzyskał starostwo bieckie, natomiast w 1575 z rąk Jana Tarły województwo bieckie.
Płyta ma formę stojącego prostokąta. Dwie trzecie jej wysokości zajmuje płaskorzeźbiona tarcza z herbem Mikołaja Lizęgi — Półkozic. Ponad nią klejnot w formie hełmu i półkozicy, zwróconej profilem. Herb ujęty labrami utworzonymi z mięsiście rzeźbionych liści akantu, układających się łukowato. Tarczę herbową flankują dodatkowo dwa herby: Leliwa i Trąby. Pierwszy herb odnosi się do matki Mikołaja Ligęzy Zofii z Tarnowskich, drugi zaś do jego żony Elżbiety z Jordanów.
W dolnej części płyty w polu ujętym ramą znajduje się rytowana inskrypcja fundacyjna: „NICOLAVS LIGEZA DE BOBREK. CASTELLANVS/ ZAWICHOSTEN CAPTES VIR SVMMA HVMANI/[T]ATE ET LIBERALITATE SVATAM DOMI QVAM/ […]TORIS CONSPICVVS HANC PORTAM PVBLICA/ […]AXO MARMORIO SVB DIPLOMATE SVO IN CA/PITE ASINI EXPRÆSSO ADORNAVIT ET IN / PERPETVAM MEMORIAM HVIC PARIETE AP/PLICAVIT ANACHRONATO M·D·L·X·X”

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

Płyta renesansowa fundacji Mikołaja Ligęzy

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: