Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Wytwórca ludwisarnia braci Gallów w Nowej Spiskiej Wsi
- Czas powstania 1382
- Miejsce powstania Nowa Spiska Wieś
- Wymiary wysokość: 1,12 m, średnica: wewnątrz 1 m, zewnątrz 1,2 m
- Numer inwentarzowy MB/1073
- Muzeum Muzeum Ziemi Bieckiej
- Oddział Kromerówka
- Tematy miasto, religijność, muzyka
- Technika odlewanie, cyzelowanie
- Materiał brąz
- Prawa do obiektu Muzeum Ziemi Bieckiej
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi muzyka , instrument , historia , królowa Jadwiga , 2D , audiodeskrypcja , papież , średniowiecze , domena publiczna
Jeden z najstarszych zachowanych dzwonów w Polsce. Przetrwał prawie 600 lat w niezmienionej postaci, aż do lat 60. XX wieku, kiedy po jego pęknięciu omal go nie zniszczono nieumiejętnym spawaniem. Obecnie znajduje się w oddziale „Kromerówka” Muzeum Ziemi Bieckiej.
Więcej W górnej części klosza dzwonu (tzw. czapa) w pasie okalającym całość znajduje się data „1382”, wyrażona cyframi rzymskimi, która pozwoliła określić rok odlania dzwonu, alternowana rozetami. Zwieńczony koroną, czyli czterema kabłąkami mocowanymi do jarzma, na których podwieszony jest dzwon. W połowie płaszcza widoczny jest fryz utworzony z falistej wici roślinnej. Powyżej niego umieszczono w równych odstępach trzy odlewane plakietki przedstawiające scenę Ukrzyżowania.
Jest to jeden z najstarszych zachowanych dzwonów w Polsce. Według tradycji funkcjonującej w Bieczu, dzwon Urban witał przybywającą do miasta królową Jadwigę Andegaweńską. Przetrwał prawie 600 lat w niezmienionej postaci, natomiast jego pęknięcie w latach 60. XX wieku uważane było za zapowiedź jakiejś okropnej katastrofy, która miałaby dotknąć Biecz.
Opracowanie: Muzeum Ziemi Bieckiej, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: