Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3384
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Jeden z najstarszych zachowanych dzwonów w Polsce. Przetrwał prawie 600 lat w niezmienionej postaci, aż do lat 60. XX wieku, kiedy po jego pęknięciu omal go nie zniszczono nieumiejętnym spawaniem. Obecnie znajduje się w oddziale „Kromerówka” Muzeum Ziemi Bieckiej.

Więcej

W górnej części klosza dzwonu (tzw. czapa) w pasie okalającym całość znajduje się data „1382”, wyrażona cyframi rzymskimi, która pozwoliła określić rok odlania dzwonu, alternowana rozetami. Zwieńczony koroną, czyli czterema kabłąkami mocowanymi do jarzma, na których podwieszony jest dzwon. W połowie płaszcza widoczny jest fryz utworzony z falistej wici roślinnej. Powyżej niego umieszczono w równych odstępach trzy odlewane plakietki przedstawiające scenę Ukrzyżowania.
Jest to jeden z najstarszych zachowanych dzwonów w Polsce. Według tradycji funkcjonującej w Bieczu, dzwon Urban witał przybywającą do miasta królową Jadwigę Andegaweńską. Przetrwał prawie 600 lat w niezmienionej postaci, natomiast jego pęknięcie w latach 60. XX wieku uważane było za zapowiedź jakiejś okropnej katastrofy, która miałaby dotknąć Biecz.

Opracowanie: Muzeum Ziemi Bieckiej, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

 

Mniej

Historia bieckiego Urbana

Skąd pochodzi nazwa słynnego bieckiego dzwonu? Należy ją zapewne łączyć z często wybieranym wówczas imieniem papieskim. Najprawdopodobniej nazwano go tak na cześć papieża Urbana V, który w 1367 roku na prośbę króla Kazimierza Wielkiego zezwolił na założenie w Bieczu klasztoru dominikanów...

Więcej

Skąd pochodzi nazwa słynnego bieckiego dzwonu? Należy ją zapewne łączyć z często wybieranym wówczas imieniem papieskim. Najprawdopodobniej nazwano go tak na cześć papieża Urbana V, który w 1367 roku na prośbę króla Kazimierza Wielkiego zezwolił na założenie w Bieczu klasztoru dominikanów. Możliwe jest też, że jego patronem był Urban IV, który ustanowił w 1264 roku święto Bożego Ciała − jego wezwanie nosi miejscowa fara. Wszak piękny, gotycki Urban, jeden z najstarszych dzwonów w Polsce, znajdował się pierwotnie w późnogotyckiej dzwonnicy z XV wieku towarzyszącej bieckiej farze. Dziś nie obwieszcza już świąt i uroczystości. Po II wojnie światowej pękł, a następnie uległ niemal całkowitemu zniszczeniu podczas nieudanej próby spawania w 1969 roku. Pewna część dzwonu została wówczas wytopiona, a to, co pozostało, rozbito młotami. Prawdopodobnie w związku z niepowodzeniem próby naprawy postanowiono przelać całość dzwonu i w tym celu rozbito go na mniejsze kawałki. Na szczęście, niemal w ostatniej chwili, wiekowy Urban został uratowany, misternie posklejany i znajduje się obecnie w jednym z oddziałów Muzeum Ziemi Bieckiej, w tak zwanej Kromerówce. Ma ponad 600 lat, był więc świadkiem najważniejszych dla miasta wydarzeń.

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Zobacz: Dzwon Urban

Mniej

Dzwon Urban

Zdjęcia

Audio

Dzwon Urban odc. B Opowiada: Magdalena Zych
posłuchaj
Dzwon Urban odc. A Opowiada: Magdalena Zych
posłuchaj
Dzwon Urban [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj

Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: