Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3775
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowany eksponat to talerz cynowy, który mógł być używany w czasie szabatu lub, co bardziej prawdopodobne, w czasie święta Purim obchodzonego w miesiącu Adar, którego symbolem jest ryba, wykorzystana tu jako motyw zdobniczy. 

Więcej

Naczynie to mogło być używane w czasie szabatu lub, co bardziej prawdopodobne, w czasie święta Purim obchodzonego w miesiącu Adar, którego symbolem jest ryba, wykorzystana jako motyw zdobniczy w prezentowanym eksponacie.
Talerz cynowy ozdobiony grawerowaną rybą w lustrze oraz na kołnierzu również grawerowanym wizerunkiem dwóch zwróconych do siebie ryb, pomiędzy którymi w ozdobnej ramce umieszczono litery „T S”. Grawerunek na kołnierzu jest wyraźnie starszy od rytu w lustrze talerza. Na odwrocie powtórzono ryt liter „T S”, a pod nim, na środku, umieszczono 3 punce (z których 2 są takie same), będące znakami saksońskiego miasta Zwickau oraz mistrza Christiana Gottholda Scherfiga (mistrz od 1780 roku).
Ryby na talerzu zostały zapewne wygrawerowane w celu oznaczenia naczynia w związku z obowiązującym w religii żydowskiej rozdziałem potraw mięsnych od mlecznych, a co za tym idzie z używaniem do ich przygotowania i serwowania oddzielnych naczyń. Talerz nosi wyraźne ślady użytkowania w postaci licznych rys i wgłębień.

Opracowanie: Anna Sadło-Ostafin (Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Purim

Jednym ze zwyczajów związanych ze świętem Purim jest przesyłanie sobie nawzajem prezentów (miszloach manot), na które mają się składać co najmniej dwie porcje różnych przysmaków. Nie mogą one wymagać żadnych dodatkowych zabiegów ze strony obdarowanego – muszą nadawać się do natychmiastowego zjedzenia. 

Więcej

Jednym ze zwyczajów związanych ze świętem Purim jest przesyłanie sobie nawzajem prezentów (miszloach manot), na które mają się składać co najmniej dwie porcje różnych przysmaków. Nie mogą one wymagać żadnych dodatkowych zabiegów ze strony obdarowanego – muszą nadawać się do natychmiastowego zjedzenia. Najczęściej są to ciastka, owoce, sok z winogron, cukierki, napoje, alkohol. Podarunek tradycyjnie dostarcza się przez posłańca. Dawniej tego typu prezenty przekazywano na specjalnych talerzach, zwanych purimowymi, wykonanych najczęściej z ceramiki bądź cyny, których lustro ozdobione było zwykle scenami z Księgi Estery lub przedstawieniami trzech splecionych ryb (oznaczających konstelację Ryb w miesiącu Adar).
Tego dnia należy odwołać się do szczodrości wobec wszystkich ubogich (cedaka). Spełnienie tej micwy (matanot lewjonim) objawia się w przekazaniu datków lub prezentów, bądź ufundowania posiłku co najmniej dwóm osobom. W takim wypadku danie przekazuje się przez pośrednika (szelijacha), dla zachowania anonimowości. Obydwa te przykazania trzeba wypełnić w ciągu jednego dnia.

Opracowanie: Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz: Żydowski talerz cynowy z wizerunkiem symbolu miesiąca Adar oraz kolekcję judaików zgromadzoną na portalu Wirtualne Muzea Małopolski.

Mniej

Żydowski talerz cynowy

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: