Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 1647
- Miejsce powstania Chrzanów
- Wymiary wysokość: 8,5 cm, szerokość: 3,3 cm
- Numer inwentarzowy MCh-S/1728
- Muzeum Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich
- Tematy miasto, życie codzienne
- Technika oksydowanie, tłoczenie
- Materiał mosiądz, drewno dębowe
- Prawa do obiektu Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi pieczęć , rzemiosło , 3D , cechy rzemieślnicze , domena publiczna
30 marca 1615 roku Mikołaj Spytek Ligęza, dziedziczny pan w Bobrku i Chrzanowie, zatwierdził artykuły cechu sukienników chrzanowskich, ustalające m.in. prawa i obowiązki członków cechu. Przywilej ten jest przechowywany w zbiorach muzeum...
Więcej 30 marca 1615 roku Mikołaj Spytek Ligęza, dziedziczny pan w Bobrku i Chrzanowie, zatwierdził artykuły cechu sukienników chrzanowskich, ustalające m.in. prawa i obowiązki członków cechu. Przywilej ten jest przechowywany w zbiorach muzeum (podobnie jak przywilej Andrzeja Samuela Dembińskiego z 1642 roku). Z dokumentu tego można się dowiedzieć, m.in., że do chrzanowskiego cechu sukienników mogli należeć także: czapnicy, postrzygacze, farbiarze, pończosznicy i pilśniarze, gdyż do swych wyrobów, podobnie jak sukiennicy, używali wełny. Synowie mistrzów i czeladnicy obowiązani byli w celu nauki zawodu odbyć wędrówkę na Morawy, Śląsk, do Wielkopolski i Podgórza. Trwała ona rok i 6 niedziel.
Sukiennicy opiekowali się dwoma ołtarzami w kościele farnym: św. Mikołaja i św. Stanisława. Oprócz pieczęci i przywilejów właścicieli miasta w zbiorach muzeum po cechu sukienników zachowały się jeszcze: wstęga od sztandaru cechowego, obesłanie w kształcie krzyża z blachy mosiężnej, drewniana lada cechowa, księga braterska cechu z lat 1808—1950 oraz księga uchwał bractwa „sukiennickiego” z lat 1889—1957.
Opracowanie: Anna Sadło-Ostafin (Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: