Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2052
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Rzeźba pochodzi z pałacu w Bobrku i przedstawia jednego z hrabiów Potulickich. Kłopot polega na tym, że nie do konca wiadomo, którego dokładnie. Mianem „Kazimierz hrabia Potulicki” określano bowiem w skrócie zarówno Kazimierza Ludwika Łukasza hr. Potulickiego z Więcborga h. Grzymała (1793—1871), jak i jego syna, Kazimierza Wojciecha hr. Potulickiego z Więcborga h. Grzymała (1820—1880). 

Więcej

Rzeźba przedstawia klasycystyczny portret młodego mężczyzny o nagim torsie, długiej, smukłej szyi i szczupłej twarzy. U dołu popiersia umieszczono napis: „KAZIMIERZ HR. POTULICKI”.
Rzeźba pochodzi z pałacu w Bobrku i przedstawia jednego z hrabiów Potulickich. Kłopot polega na tym, że nie do konca wiadomo, którego dokładnie. Mianem „Kazimierz hrabia Potulicki” określano bowiem w skrócie zarówno Kazimierza Ludwika Łukasza hr. Potulickiego z Więcborga h. Grzymała (1793—1871), jak i jego syna, Kazimierza Wojciecha hr. Potulickiego z Więcborga h. Grzymała (1820—1880). Pierwszy z nich był zasłużonym oficerem, powstańcem listopadowym, jak również ziemianinem, który stał sie właścicielem Bobrka dzięki drugiemu małżeństwu z Barbarą Julianną Ewą hr. Wielopolską z Zabełcza h. Starykoń, córką hrabiego Rocha Wielopolskiego, z którą miał dziewięcioro dzieci. W roku wykonania popiersia miałby jednak 46 lat. Oczywiście mógł zamówić, jak to często bywało, swój wyidealizowany wizerunek. Być może jednak rzeźba przedstawia jego jedynego syna z pierwszego małżeństwa (z Gabrielą Mielżyńską h. Nowina), wspominanego już Kazimierza Wojciecha, który w momencie wykonywania podobizny miał lat 19, co pasowałoby do młodzieńczego popiersia wykonanego przez Tomasza Oskara Sosnowskiego.
Nie ma więc pewności, którego z hrabiów Potulickich oglądamy. Moze ktoś z naszych odbiorców odkryje przed nami uściślające historię prezentowanej rzeźby dane?

Opracowanie: Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Rzeźba „Popiersie hrabiego Kazimierza Potulickiego” Tomasza Oskara Sosnowskiego

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: