Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3051
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Eksponat pochodzi z bogatej kolekcji biżuterii patriotycznej zgromadzonej w muzeum w Chrzanowie. Biżuteria ta bywa nazywana też żałobną, gdyż często pochodzi już z okresu żałoby narodowej, jaka nastała na ziemiach polskich po klęsce powstania styczniowego 1863 roku. 

Więcej

Krzyżyk zrobiony z drewna hebanowego ze srebrnymi okuciami na końcach ramion. Na skrzyżowaniu ramion znajduje się symboliczna korona cierniowa okalająca orła w koronie usytuowanego na tle kotwicy.
Eksponat pochodzi z bogatej kolekcji biżuterii patriotycznej zgromadzonej w muzeum w Chrzanowie. Biżuteria ta bywa nazywana też żałobną, gdyż często pochodziła z okresu żałoby narodowej, jaka nastała na ziemiach polskich po klęsce powstania styczniowego 1863 roku. Niestety nie jest możliwe precyzyjne datowanie tego eksponatu ani stwierdzenie, czy wykonano go przed powstaniem, w jego trakcie czy też już po jego upadku. W przeciwieństwie do wielu obiektów tego typu, prezentowany krzyżyk nie ma napisów odnoszących się do dat konkretnych wydarzeń, np. manifestacji, które pozwalają datować pozostałą biżuterię patriotyczną.

Opracowanie: Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Krzyżyk z kolekcji biżuterii patriotycznej

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: