Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XVIII w.
- Miejsce powstania Chrzanów
- Wymiary długość: 35 cm, średnica: uchwytu: 2,5 cm
- Numer inwentarzowy MCh-H/96
- Muzeum Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich
- Tematy miasto, wyrzeźbione
- Technika rzeźbienie, polichromowanie
- Materiał drewno
- Prawa do obiektu Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi rzemiosło , 3D , cechy rzemieślnicze , 3D plus , domena publiczna
Obesłanie było charakterystycznym elementem obowiązującym w organizacji życia poszczególnych cechów. Stanowiło znak uwierzytelnienia przekazywanej wiadomości. Jeśli posłaniec posiadał z sobą obesłanie, wzywając na przykład na zebranie członków cechu, było ono potwierdzeniem, iż wiadomość pochodzi od mistrza cechu. Bez tego znaku informacja była uważana za niewiarygodną.
Więcej Obesłanie było charakterystycznym elementem obowiązującym w organizacji życia poszczególnych cechów. Stanowiło znak uwierzytelnienia przekazywanej wiadomości. Jeśli posłaniec posiadał z sobą obesłanie, wzywając na przykład na zebranie członków cechu, było ono potwierdzeniem, iż wiadomość pochodzi od mistrza cechu. Bez tego znaku informacja była uważana za niewiarygodną.
Obesłanie chrzanowskiego cechu szewskiego ma formę rzeźbionej i polichromowanej dłoni trzymającej jabłko, osadzonej na krótkiej drewnianej rękojeści.
Historia chrzanowskiego cechu szewskiego sięga XV wieku. Początkowo bractwo szewców miało głównie charakter religijny i było bractwem różańcowym. Szewcy chrzanowscy opiekowali się ołtarzem Matki Boskiej Różańcowej w chrzanowskiej farze pw. św. Mikołaja. Organizacja cechu opierała się na wzorach krakowskich, gdyż w 1537 roku na prośbę właściciela miasta Piotra Ligęzy szewcy krakowscy udostępnili cechowi chrzanowskiemu swój statut.
W zbiorach Muzeum w Chrzanowie znajdują się jeszcze inne zabytki związane z działalnością cechu szewskiego, które warto obejrzeć na miejscu: dokument wystawiony przez kolejnego właściciela Chrzanowa — Andrzeja Samuela Dembińskiego, datowany na 1641 rok, określający m.in. obowiązki i przywileje członków cechu; księga przyjęć do cechu z lat 1603-1790; spis członków Bractwa Szewców z lat 1884-1948; mapa gruntów cechu szewskiego z 1826 roku oraz pieczęć cechowa Bractwa Szewców z XIX wieku.
Opracowanie: Anna Sadło-Ostafin (Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: