Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 5092
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Pergaminowy zwój Tory zawiera tekst Pięcioksięgu Mojżesza, czyli księgi Rodzaju, Wyjścia, Kapłańską, Liczb i Powtórzonego Prawa. Został spisany ręcznie w języku hebrajskim oraz nawinięty na dwa drążki, tzw. ace(j) chajim (z hebr. „drzewce życia”) wykonane z drewna dębowego...

Więcej

Pergaminowy zwój zawierający tekst Pięcioksięgu Mojżesza, czyli księgi Rodzaju, Wyjścia, Kapłańską, Liczb i Powtórzonego Prawa, spisany ręcznie w języku hebrajskim, nawinięty na dwa drążki, tzw. ace(j) chajim (z hebr. „drzewce życia”) wykonane z drewna dębowego, zaopatrzone na końcach w pary drewnianych talerzy o średnicy 17,5 cm oraz rączki do przewijania zwoju. Rączki te są profilowane, z główką ozdobioną guzami z kości słoniowej w górnej części i tulejką z kości słoniowej w dolnej części. Górna część drążków również ma ozdobne zwieńczenie w postaci tulejki z kości słoniowej.
Na jednym talerzu jest wyryta donacyjna inskrypcja hebrajska: „Samuel Izaak syn Jakuba, Lewity Siesmana, aby jego światło świeciło, funduje wraz ze swoją żoną Ester Matel w roku 1913”.
Zwój ma długość 54 metrów, pochodzi prawdopodobnie z Chrzanowa. 

Opracowanie: Anna Sadło-Ostafin (Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich ), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Zwój Tory

Zdjęcia

Powiązania


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: