Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2305
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

W kolekcji Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego, obok obrazów i rzeźb, znajduje się również bogaty zbiór mebli. Uwagę zwiedzających przyciągają zwłaszcza te w stylu zakopiańskim. Na ekspozycji stałej w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba można zobaczyć między innymi biurko i krzesło zaprojektowane przez Wojciecha Brzegę.

Więcej

O użyteczności i artystycznej narodowej powinności...

W kolekcji Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego, obok obrazów i rzeźb, znajduje się również bogaty zbiór mebli. Uwagę zwiedzających przyciągają zwłaszcza te w stylu zakopiańskim. Na ekspozycji stałej w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba można zobaczyć między innymi biurko i krzesło zaprojektowane przez Wojciecha Brzegę.
Biurka powstały z połączenia pulpitu, stołu i komody prawdopodobnie w XVII wieku. Z upływem czasu coraz trudniej było wyobrazić sobie gabinet bez tego mebla, który służył nie tylko do pisania, ale także do przechowywania dokumentów i listów, jak również cennych drobiazgów.
Biurko projektu Wojciecha Brzegi zostało wykonane przez Jana Śliwkę dla Bronisławy Kondratowiczowej, która pasjonowała się fotografią, kolekcjonerstwem, a także stylem zakopiańskim i jego genezą. Już w 1902 roku mebel był prezentowany na wystawie Towarzystwa „Polska Sztuka Stosowana”. Nogi biurka, których zewnętrzne krawędzie są lekko wygięte, zostały rzeźbiarsko udekorowane. Pod blatem (którego brzegi zdobi ząbkowanie) znajduje się szuflada z ornamentem z leluj. Blat z trzech stron ujmuje balustradka z sercami. Po prawej stronie znajduje się nadstawka mieszcząca szafeczkę i małe schowki.
Komplet z biurkiem stanowi krzesło projektu tego samego artysty. Krzesła znane były już w starożytnym Egipcie. Są to meble konstrukcji szkieletowej, mające oparcie, zazwyczaj pozbawione poręczy. Mebel ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego posiada wszystkie wymienione cechy. Odznacza się również piękną dekoracją w stylu zakopiańskim. Ażurowe oparcie i nogi zdobią serca, rozety i leluje. Ornamenty zostały wykonane z dużą precyzją i znakomicie dopasowują się do konstrukcji mebla.
Artysta ukończył zakopiańską Szkołę Przemysłu Drzewnego w dziale rzeźby ornamentalnej. Naukę rzeźby kontynuował w Krakowie, Monachium i Paryżu. Pierwsze meble zaprojektował w 1896 roku. Od 1903 roku przez długie lata wykonywał je w swoim własnym warsztacie. W zbiorach Muzeum znalazły się, oprócz gotowych realizacji, również liczne projekty sygnowane nazwiskiem tego artysty. Wojciech Brzega po latach pisał w swoich wspomnieniach: „Wierzyłem w Witkiewicza i zdawało mi się, że spełnię obowiązek Polaka i górala-obywatela, pracując w tym kierunku. Kawał życia poświęciłem na pracę nad stylem zakopiańskim w meblarstwie”.
Styl zakopiański stworzony przez Stanisława Witkiewicza miał obejmować zarówno budownictwo, jak i sztukę użytkową. Ten artysta, krytyk sztuki, który na stałe w Zakopanem osiadł w 1890 roku, starał się dla swojego pomysłu pozyskać jak najszersze grono zwolenników i współpracowników. Zachęcał miejscowych artystów do wykonywania różnych przedmiotów (nie tylko mebli) zdobionych wdzięczną dekoracją, na którą składały się leluje, rozetki, serduszka. Styl miał, w założeniu jego inicjatora, wyjść poza granice wioski na Podhalu i stać się pierwszym polskim stylem narodowym, co było szczególnie znaczące, zważywszy na ówczesną sytuację polityczną Polski. Stąd też słowa Wojciecha Brzegi, za swój obywatelski obowiązek poczytującego pracę z wzorami, które opracowane na nowo przez Stanisława Witkiewicza wyrastały przecież z jego rodzimej ziemi.
Krzesło według projektu Wojciecha Brzega stanowi komplet z biurkiem w stylu zakopiańskim.

Opracowanie: Julita Dembowska (Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem), © wszystkie prawa zastrzeżone 

Mniej

Krzesło w stylu zakopiańskim

Zdjęcia

Powiązania


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: