Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 1874
- Miejsce powstania Świątniki Górne
- Wymiary wysokość: 23 cm, szerokość: 14 cm, głębokość: 6 cm, waga: 3,868 kg
- Numer inwentarzowy M-K/313
- Muzeum Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych
- Tematy technika
- Technika kucie, odlewanie, cyzelowanie, spawanie
- Materiał żelazo
- Data pozyskania 21 czerwca 2011
- Prawa do obiektu Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Świątniki Górne , katedra wawelska , Wawel , 3D , domena publiczna
Kłódka wykonana w Świątnikach Górnych na potrzeby katedry na Wawelu. Kłódka sekretna, kuta, z kabłąkiem o przekroju kwadratowym, z dwoma ruchomymi filarami i bramkowym zamknięciem wejścia na klucz. Kłódka posiada trzy klucze oraz zabezpieczenie przed złodziejami w postaci zapadki z zębatym ostrzem ukrytym wewnątrz kłódki. Ostrze zwalniane jest po naciśnięciu rączki (uchwytu). Drzwiczki kłódki otwierane są poprzez uruchomienie najmniejszym kluczem ozdobnych filarów, co pozwala na ustawienie ich w odpowiedniej pozycji tak, by po naciśnięciu jednego z elementów zdobiącego czoło kłódki otworzyć bramkę chroniącą wejście na klucz.
WięcejKłódka sekretna, kuta, z kabłąkiem o przekroju kwadratowym, z dwoma ruchomymi filarami i bramkowym zamknięciem wejścia na klucz. Kłódka posiada trzy klucze oraz zabezpieczenie przed złodziejami w postaci zapadki z zębatym ostrzem ukrytym wewnątrz kłódki. Ostrze zwalniane jest po naciśnięciu rączki (uchwytu). Drzwiczki kłódki otwierane są poprzez uruchomienie najmniejszym kluczem ozdobnych filarów, co pozwala na ustawienie ich w odpowiedniej pozycji tak, by po naciśnięciu jednego z elementów zdobiącego czoło kłódki otworzyć bramkę chroniącą wejście na klucz. Dwa pozostałe klucze służą do naciągania sprężyny zębatego ostrza oraz uruchomienia rygla blokującego kabłąk. Po otwarciu kłódki, na wewnętrznej części kabłąka widoczna jest grawerowana data 1874.
Opracowanie: Witold Szczygieł (Muzeum Ślusarstwa im. M. Mikuły w Świątnikach Górnych), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: