Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3049
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku i był biskupem miasta Miry (południowa część Azji Mniejszej), dlatego w dziełach malarskich czy rzeźbiarskich przedstawiany jest zazwyczaj w stroju i z insygniami odpowiadającymi godności biskupa. 

Więcej

Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku i był biskupem miasta Miry (południowa część Azji Mniejszej), dlatego w dziełach malarskich czy rzeźbiarskich przedstawiany jest zazwyczaj w stroju i z insygniami odpowiadającymi godności biskupa (por. postać św. Mikołaja w Tryptyku świętej Marii Magdaleny z Moszczenicy Niżnej koło Starego Sącza).

Święty Mikołaj znajdujący się w Myślenicach przedstawiony jest właśnie w ten zwyczajowy sposób. Ubrany jest w szarą albę, żółtą rokietę i ornat koloru czerwonego łamanego, o charakterystycznym dla XIV wieku (ok. 1400) kroju, przez którego długość biegnie widlasta kolumna (pas koloru złotego u góry, rozdzielający się na ramiona, tworząc kształt litery „V”). Fałdy ornatu misowe (tworzą formę litery „U”). Na głowie świętego widoczna jest infuła z dwoma taśmami z tyłu (fanones). Włosy i brodę przedstawiono w kolorach mieszanych: umbra z czerwienią i bielą. Postać ma obie ręce utrącone. Możemy się domyślać, że w prawej ręce trzymał pastorał, a w lewej być może księgę z trzema kulami.

O dziejach rzeźby wiemy jedynie, że jeszcze w 1748 roku znajdowała się w kościele parafialnym w Pcimiu w powiecie myślenickim. 

Józef Edward Dutkiewicz w opracowaniu zatytułowanym Małopolska rzeźba średniowieczna (1300—1450), wydanym nakładem PAU w 1949 roku, zalicza rzeźbę świętego biskupa z Pcimia do wyodrębnionej przez siebie grupy „typu krakowskiego”. Typ ten ma pewne odniesienia zarówno do wcześniejszej rzeźby francuskiej, jak i szwabskiej, ma także analogie w rzeźbie czeskiej i śląskiej. Rzeźba wyraźnie wiąże się z XIV-wieczną plastyką śląską, wykazując nawet pewne odniesienia stylowe do serii monumentalnych posągów apostołów z kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.

Opracowanie: Bożena Kobiałka (Muzeum Niepodległości w Myślenicach), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Rzeźba „Św. Mikołaj”

Zdjęcia

Audio

Rzeźba „Św. Mikołaj” Opowiada: Piotr Krasny
posłuchaj
Rzeźba „Św. Mikołaj” [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj

Powiązania

Ćwiczenia

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: