Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania l. 20. XX w.
- Wymiary długość: 213 cm, szerokość: dzioba: 10,2 cm, stopy: 8,5 cm, piętki: 8,5 cm, grubość pod stopą: 3 cm
- Numer inwentarzowy 98-N/TMP
- Muzeum Muzeum Regionalne TMP w Piwnicznej Zdroju
- Dostępność na ekspozycji
- Tematy technika, życie codzienne, zdrowie, góry
- Technika cięcie, gięcie
- Materiał tworzywo sztuczne, drewno brzozowe
- Kolekcjoner prof. Zygmunt Bielczyk
- Prawa do obiektu Towarzystwo Miłośników Piwnicznej
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi góry , 3D , domena publiczna , sport
Historia skoków narciarskich w Polsce sięga początku XX wieku. Pierwsze rekordy światowe należały do Norwega Sondre Norheima (30,5 m w 1860 roku). Obecnie długość skoków wynosi ponad 240 metrów (na odległość 225 m skakał Adam Małysz, Piotr Żyła i Kamil Stoch osiągnęli w sezonie 2012/2013...
Więcej Historia skoków narciarskich w Polsce sięga początku XX wieku. Pierwsze rekordy światowe należały do Norwega Sondre Norheima (30,5 m w 1860 roku). Obecnie długość skoków wynosi ponad 240 metrów (na odległość 225 m skakał Adam Małysz, Piotr Żyła i Kamil Stoch osiągnęli w sezonie 2012/2013 odległość 232,5 m). Zmieniły się techniki skoku, materiały używane do produkcji nart i kombinezonów skoczków.
Narta skokowa, która znajduje się w zbiorach WMM, była używana w latach 20. i 30. XX wieku. Warto zwrócić uwagę na ołowiany krążek na dziobie, który stanowił dodatkowe obciążenie, redukując drgania podczas lotu. Cechą charakterystyczną pierwszych nart skokowych były 3 rowki wycięte na spodniej stronie narty. Dla porównania narta skokowa Adama Małysza, która znajduje się w kolekcji Muzeum Towarzystwa Miłośników Piwnicznej, ma 6 rowków, które umożliwiały odprowadzenie wody podczas zjazdu ze skoczni.
Opracowanie: Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: