Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1441
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 4.66666666666667 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Cechą charakterystyczną narciarstwa telemarkowego było uwolnienie stopy — but był przymocowany do narty tylko czubkami palców.
Narta, która znajduje się w zbiorach WMM, to szczególny typ narty telemarkowej ze względu na innowację, jaką zastosował twórca nowego typu wiązania — Bilgeri...

Więcej

Cechą charakterystyczną narciarstwa telemarkowego było uwolnienie stopy — but był przymocowany do narty tylko czubkami palców.
Narta, która znajduje się w zbiorach WMM, to szczególny typ narty telemarkowej ze względu na innowację, jaką zastosował twórca nowego typu wiązania — Bilgeri. Swoim wynalazkiem dokonał on syntezy rozwoju narciarstwa norweskiego (telemarkowego) i alpejskiego (w którym but jest przytwierdzony całą stopą do powierzchni narty). Konstruktor udoskonalił dotychczasowe wiązania nart telemarkowych przez zabezpieczenia nakrętek do rozsuwania i regulacji bocznych uchwytów buta. Dzięki temu na nartach można było oporować w zjeździe (jeździć w skręcie, przez co narta stawiała opór) i, co najważniejsze, wykonywać ewolucje narciarskie. Wiązanie Bilgeriego było powszechnie używane m.in. w wojsku austriackim, francuskim, włoskim i szwajcarskim. W Polsce wprowadzono je w 1919 roku w Kompanii Wysokogórskiej (formacji utworzonej w 1919 roku przy Brygadzie Strzelców Podhalańskich). 

Opracowanie: Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Jak ukrywano narty podczas wojny

W Muzeum Towarzystwa Miłośników Piwnicznej można znaleźć narty, które do złudzenia przypominają sztachety płotu. Są proste i nie mają charakterystycznego dla nart zwężanego zakończenia. Niemcy podczas II wojny światowej konfiskowali narty, a także deski dłuższe niż 150 cm. W ich oczach były one...

Więcej

W Muzeum Towarzystwa Miłośników Piwnicznej można znaleźć narty, które bystrym mogą kojarzyć się ze sztachetami płotu. Są proste i nie mają charakterystycznego dla nart zwężanego zakończenia.
Niemcy podczas II wojny światowej konfiskowali narty, a także deski dłuższe niż 150 cm. W ich oczach były one niebezpieczne, ponieważ umożliwiały kurierom przeprawę przez góry. Choć posiadanie nart było zakazane, mieszkańcy górskich miejscowości, w tym Piwniczanie, umiejętnie obchodzili ten zakaz − strugali narty-nienarty, o których w razie potrzeby można było powiedzieć, że są zwykłymi deskami. Czasem do desek prowizorycznie mocowano kawałek blachy, który mógł służyć jako wiązanie.

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

 Zobacz narty z kolekcji Muzeum Towarzystwa Miłośników Piwnicznej w zbiorach Wirtualnych Muzeów Małopolski:
Narta syberyjska brzozowa
Narta skokowa
Narta typu „telemark” z końca XIX wieku

Mniej

Narta typu „telemark” z 1919 roku

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: