Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 1919
- Wymiary długość: 222 cm, szerokość: dzioba: 9 cm, stopy: 6,9 cm, piętki: 7,8 cm, grubość pod stopą: 2,5 cm
- Numer inwentarzowy 91-N/TMP
- Muzeum Muzeum Regionalne TMP w Piwnicznej Zdroju
- Dostępność na ekspozycji
- Tematy technika, życie codzienne, zdrowie, góry
- Technika kucie, cięcie, gięcie
- Materiał metal, drewno jesionowe
- Kolekcjoner prof. Zygmunt Bielczyk
- Prawa do obiektu Towarzystwo Miłośników Piwnicznej
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi góry , 3D , domena publiczna , sport
Cechą charakterystyczną narciarstwa telemarkowego było uwolnienie stopy — but był przymocowany do narty tylko czubkami palców.
Narta, która znajduje się w zbiorach WMM, to szczególny typ narty telemarkowej ze względu na innowację, jaką zastosował twórca nowego typu wiązania — Bilgeri...
Cechą charakterystyczną narciarstwa telemarkowego było uwolnienie stopy — but był przymocowany do narty tylko czubkami palców.
Narta, która znajduje się w zbiorach WMM, to szczególny typ narty telemarkowej ze względu na innowację, jaką zastosował twórca nowego typu wiązania — Bilgeri. Swoim wynalazkiem dokonał on syntezy rozwoju narciarstwa norweskiego (telemarkowego) i alpejskiego (w którym but jest przytwierdzony całą stopą do powierzchni narty). Konstruktor udoskonalił dotychczasowe wiązania nart telemarkowych przez zabezpieczenia nakrętek do rozsuwania i regulacji bocznych uchwytów buta. Dzięki temu na nartach można było oporować w zjeździe (jeździć w skręcie, przez co narta stawiała opór) i, co najważniejsze, wykonywać ewolucje narciarskie. Wiązanie Bilgeriego było powszechnie używane m.in. w wojsku austriackim, francuskim, włoskim i szwajcarskim. W Polsce wprowadzono je w 1919 roku w Kompanii Wysokogórskiej (formacji utworzonej w 1919 roku przy Brygadzie Strzelców Podhalańskich).
Opracowanie: Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: