Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania koniec XIX w.
- Miejsce powstania ZSRR
- Wymiary długość: 204 cm, szerokość: dzioba: 14,5 cm, stopy: 15 cm , piętki: 15 cm, grubość: 0,8 cm
- Numer inwentarzowy 80-N/TMP
- Muzeum Muzeum Regionalne TMP w Piwnicznej Zdroju
- Dostępność na ekspozycji
- Tematy technika, życie codzienne, zdrowie, góry
- Technika cięcie
- Materiał drewno dębowe
- Kolekcjoner prof. Zygmunt Bielczyk
- Prawa do obiektu Towarzystwo Miłośników Piwnicznej
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi góry , 3D , 3D plus , domena publiczna , sport
Warto zwrócić uwagę na nietypowy kształt narty. Jej szerokość i długość (204 cm) oraz prosto wcięty tył wskazują na to, że jest ona pośrednim typem narty arktycznej i południowej. Pochodzi z zachodniej części ZSRR.
Ciekawy jest także otwór z przodu narty, przez który można było przewlec sznurek, by w razie potrzeby ciągnąć nartę za sobą, podpierając się kijem.
Warto zwrócić uwagę na nietypowy kształt narty. Jej szerokość i długość (204 cm) oraz prosto wcięty tył wskazują na to, że jest ona pośrednim typem narty arktycznej i południowej. Pochodzi z zachodniej części ZSRR.
Ciekawy jest także otwór z przodu narty, przez który można było przewlec sznurek, by w razie potrzeby ciągnąć nartę za sobą, podpierając się kijem. Sznurek przewleczony przez dziurkę miał także inną funkcję — przy zjeździe służył do kierowania nartami.
Charakterystyczną cechą tego modelu jest także przykręcenie w okolicy środka narty bocznych podwyższonych krawędzi z otworami przeznaczonymi do umieszczania w tym miejscu rzemienia napalcowego, za pomocą którego mocowano stopę do narty (szerokość otworu 38 mm, odległość od dzioba 99,8 cm). Ślizg narty nie posiada rowka.
Narty tego typu używane były pod koniec XIX wieku w celach myśliwskich.
Opracowanie: Muzeum Towarzystwa Miłośników Piwnicznej, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: