Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania koniec XIX w.
- Wymiary wysokość: 285 cm, długość: 390 cm, szerokość: 140 cm
- Numer inwentarzowy 2405/MRD
- Muzeum Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach
- Tematy religijność, wyrzeźbione, śmierć
- Technika stolarka, odlewanie, kucie, rzeźbienie
- Materiał drewno, żelazo
- Prawa do obiektu Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi śmierć , 2D , audiodeskrypcja , pojazd , domena publiczna
Eksponaty takie jak ten można spotkać w polskich muzeach niezwykle rzadko. Pięknie zdobiony, oczywiście czarny, karawan pochodzi z końca XIX wieku. Od niego rozpoczęła się unikalna dobczycka kolekcja związana z miejscowymi zwyczajami pogrzebowymi. Zgromadzono tu przedmioty, których używało się dawniej przed pochówkiem i podczas ceremonii żałobnych: ozdobne lichtarze, chorągwie żałobne, szaty liturgiczne, a także teksty dawnych pieśni pogrzebowych.
Więcej Eksponaty takie jak ten można spotkać w polskich muzeach niezwykle rzadko. Pięknie zdobiony, oczywiście czarny, karawan pochodzi z końca XIX wieku. Jego właściciel wystawił go na sprzedaż w Bęczarce, oddalonej o 20 km od Dobczyc. Jeden z mieszkańców zakupił go i podarował tutejszemu Muzeum Regionalnemu.
Ze względu na spore rozmiary podarunku konieczne było stworzenie dla niego nowego pomieszczenia. Tak rozpoczęła się unikalna dobczycka kolekcja związana z miejscowymi zwyczajami pogrzebowymi. Zgromadzono tu przedmioty, których używało się dawniej przed pochówkiem i podczas ceremonii żałobnych: ozdobne lichtarze, chorągwie żałobne, szaty liturgiczne, a także teksty dawnych pieśni pogrzebowych.
Centrum kolekcji stanowi karawan. Jest drewniany, ma również metalowe elementy rzeźbione. W narożnikach powozu umieszczono cztery srebrne postacie aniołów, a na zwieńczeniu — postać anioła w przyklęku. Z przodu znajduje się wysokie siedzenie dla woźnicy.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: