Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3896
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Łuska pocisku artyleryjskiego grawerowana i stylizowana na wazon to charakterystyczny element tzw. sztuki okopowej. Takie elementy, niekoniecznie o funkcji użytkowej, wykonywali żołnierze o uzdolnieniach artystycznych dla siebie lub na zamówienie. Często przedmioty tego typu...

Więcej

Łuska pocisku artyleryjskiego grawerowana i stylizowana na wazon to charakterystyczny element tzw. sztuki okopowej. Takie elementy, niekoniecznie o funkcji użytkowej, wykonywali żołnierze o uzdolnieniach artystycznych dla siebie lub na zamówienie. Często przedmioty tego typu powstawały w wolnych chwilach w okopach, w czasie przerw w walkach lub dopiero po skończeniu służby wojskowej.
Na łusce prezentowanej na naszym portalu wygrawerowano napis „Gorlice 1914—15—16”, dodatkowo dolutowano też dwie odznaki z czasów I wojny światowej.

Opracowanie: Katarzyna Liana (Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

O znaczeniu bitwy gorlickiej

Pod Gorlicami rozegrała się jedna z najważniejszych bitew I wojny światowej. „Gdybym miał powiedzieć, które dni w moim życiu zawodowym były dla mnie najważniejsze, to były to dni 2 i 3 maja 1915 r., gdy ze wzgórz na zachód od Gorlic widziałem pobite wojska rosyjskie w odwrocie”. To słowa ówczesnego szefa sztabu generalnego c.k. armii, marszałka polnego Franza Conrada von Hotzendorfa.

Więcej

 

Żołnierze niemieccy na tle Gorlic przygotowują się do pościgu za Rosjanami, „Ilustrowany Kurier Wojenny, 20.06.1915, domena publiczna
Pod Gorlicami rozegrała się  jedna z najważniejszych bitew I wojny światowej.
„Gdybym miał powiedzieć, które dni w moim życiu zawodowym były dla mnie najważniejsze, to były to dni 2 i 3 maja 1915 r., gdy ze wzgórz na zachód od Gorlic widziałem pobite wojska rosyjskie w odwrocie”.
To słowa ówczesnego szefa sztabu generalnego c.k. armii, marszałka polnego Franza Conrada von Hotzendorfa.
Jest początek roku 1915. W Europie trwa Wielka Wojna pomiędzy krajami Ententy (m.in. Rosja, Wielka Brytania, Francja) a państwami centralnymi (m.in. Prusy, Austro-Węgry). Celem każdego kraju jest umocnienie swoich wpływów na Bałkanach. Tymczasem front wschodni, który stanowi linię bezpośrednich starć pomiędzy Rosją a Prusami i Austro-Węgrami, przesuwa się na zachód. Rosjanie, po zdobyciu Przemyśla i Tarnowa, podchodzą pod Gorlice. Teraz mają już tylko jeden cel: zaatakować i pokonać austro-węgierskiego wroga.
Dowódcy sztabów austriackich wpadają w popłoch. Jak odeprzeć pewne już natarcie wojsk rosyjskich, mając tak ograniczone po wcześniejszych potyczkach siły? Z pomocą przychodzi pruski koalicjant, któremu również zależy na umocnieniu południowego odcinka frontu.
W rezultacie 217-tysięczna armia austriacko-pruska pod dowództwem gen. Mackensena staje naprzeciwko 80-tysięcznej armii rosyjskiej dowodzonej przez gen. Radko-Dymitriewa, zwanego małym Napoleonem. Mając tak znaczącą przewagę, połączone wojska państw centralnych decydują się na odwetowy atak. W niedzielę, 2 maja, dochodzi do bezpośredniego starcia. Do końca dnia, po zaciekłej walce, zmiennej przewadze i ogromnych stratach po obydwu stronach wojskom austriacko-niemieckim udaje się pokonać niezwyciężonego do tej pory przeciwnika rosyjskiego. Linia frontu przesuwa się o 6−10 km kilometrów na wschód. W ciągu kolejnych dwu dni państwa centralne zdobywają drugą rosyjską linię obrony. Następne tygodnie zmuszają Rosjan do odwrotu. Zdziesiątkowani, bez broni, amunicji i składów żywności uciekają z dotychczasowych pozycji. Gen. Radko-Dymitriew zostaje pozbawiony dowództwa.
O dokładnym przebiegu bitwy gorlickiej informuje makieta znajdująca się w gorlickim muzeum. Na naszym portalu prezentujemy natomiast trzy eksponaty związane z wydarzeniem, którego znaczenie historycy oceniają jako przełomowe:
Pamiątkowa łuska wykonana z pocisku artyleryjskiego
Plakieta pamiątkowa „Pustki”
Plakieta pamiątkowa „Moździerz 30,5 cm Škoda”

 

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

Pamiątkowa łuska wykonana z pocisku artyleryjskiego

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: