Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 1593
- Miejsce powstania Gorlice?
- Wymiary wysokość: 46 cm, długość: 22 cm, szerokość: 15 cm
- Numer inwentarzowy depozyt w MRG PTTK, nr Dep. 75
- Muzeum Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach
- Tematy religijność, sztuka ludowa, wyrzeźbione, zaskakujące
- Technika kucie, rzeźbienie, polichromowanie
- Materiał wapień pińczowski
- Prawa do obiektu Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi rzeźba , kapliczka , Chrystus Frasobliwy , 3D , sztuka sakralna , ikonografia , sztuka ludowa , Chrystus , katolicyzm , 3D plus , domena publiczna
Figurkę Chrystusa Frasobliwego wykonano z wapienia pińczowskiego pod koniec XVI wieku. Z tyłu rzeźby znajduje się wyryta data 1593. Pierwotnie umieszczona była w kapliczce w Gorlicach, na skrzyżowaniu ważnych, handlowych dróg. W tej właśnie kapliczce w 1854 roku zapłonęła pierwsza na świecie...
Więcej Figurkę Chrystusa Frasobliwego wykonano z wapienia pińczowskiego pod koniec XVI wieku. Z tyłu rzeźby znajduje się wyryta data „1593". Pierwotnie umieszczona była w kapliczce w Gorlicach, na skrzyżowaniu ważnych, handlowych dróg. W tej właśnie kapliczce w 1854 roku zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.
Oglądając eksponat, warto zwrócić uwagę na spokojną twarz Zbawiciela. Umęczony Chrystus podpiera głowę ręką, sprawiając wrażenie głęboko zamyślonego nad losami świata. Jest to charakterystyczny wizerunek Chrystusa, często odwzorowywany przez regionalnych twórców.
Z samą kapliczką i figurą łączy się wiele legend i przekazów powtarzanych opowiadanych przez mieszkańców miasta. Warto zapytać o nie pracowników Muzeum Regionalnego w Gorlicach.
Opracowanie: Katarzyna Liana (Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: