Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2518
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowana skrzynia, zdobiona motywami zygzaków i skośnej kratki, zamykana, służyła do przechowywania zboża. W ciekawy sposób ryzana. Rzemieślnik, który ją wykonał...

Więcej

Prezentowana skrzynia, zdobiona motywami zygzaków i skośnej kratki, zamykana, służyła do przechowywania zboża. W ciekawy sposób ryzana. Rzemieślnik, który ją wykonał, musiał znać lub mieć styczność z dorobkiem kultury rzymskiej. Wskazują na to zdobienia wykonane na zewnętrznej stronie skrzyni — przypominającej swoim kształtem sarkofag antyczny. Ornamenty jednoznacznie przywołują skojarzenia ze zdobnictwem charakterystycznym dla okresu starożytnego Rzymu. Nie są namalowane, co wyróżnia je na tle innych skrzyń przeznaczonych w tamtych czasach do przechowywania zboża.

Opracowanie: Katarzyna Liana (Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach), © wszystkie prawa zastrzeżone

 

Mniej

Skrzynia na zboże

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: