Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2002
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowana włócznia mogła powstać zarówno w V, jak i w XV wieku. Pomimo badań metaloznawczych przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego nie udało się jednoznacznie ustalić daty wykonania żeleźca włóczni.

Więcej

Prezentowana włócznia mogła powstać zarówno w V, jak i w XV wieku. Pomimo badań metaloznawczych przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego nie udało się jednoznacznie ustalić daty wykonania żeleźca włóczni. Została ona znaleziona na terenie ogródków działkowych na Czarnej Górze w Olkuszu przez Janusza Grossmana, który w 1996 roku przekazał ją pracownikom Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po wykonaniu konserwacji i wspomnianych badań obiekt przekazano Muzeum Regionalnemu w Olkuszu.
Okazuje się, że nieco na wyrost znalezisko to uznano za włócznię Longobardów, czyli ludu zachodniogermańskiego, który w VI wieku n.e. podbił Italię, zakładając na części jej terenów Królestwo Longobardów. W trakcie prac sondażowych przeprowadzonych w miejscu wskazanym przez znalazcę nie stwierdzono jednak warstw kulturowych starszych niż datowane na XV wiek, co wyklucza wiązanie eksponatu z Longobardami.

Opracowanie: Jacek Wilk (Muzeum Regionalne PTTK im. A. Minkiewicza w Olkuszu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone 

Mniej

Włócznia Longobardów

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: