Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1233
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

W zbiorach Muzeum Regionalnego w Olkuszu znajduje się zachowany w bardzo dobrym stanie średniowieczny miecz. Nazywa się go katowskim, gdyż miejscowa legenda głosi, iż wykonano nim wyrok na olkuskim gwarku. Badania naukowe nie potwierdzają jednak takiego przeznaczenia prezentowanego eksponatu.

Więcej

W zbiorach Muzeum Regionalnego w Olkuszu znajduje się zachowany w bardzo dobrym stanie średniowieczny miecz. Nazywa się go katowskim, gdyż miejscowa legenda głosi, iż wykonano nim wyrok na olkuskim gwarku. Badania naukowe nie potwierdzają jednak takiego przeznaczenia prezentowanego eksponatu.
Zgodnie z nimi miecz ten jest okazem broni bojowej, o lekkiej głowni służącej przede wszystkim do kłucia. Wykonanie nim dekapitacji (ścięcia głowy) jednym ciosem byłoby niezmiernie trudne. Miecze katowskie miały bowiem dwuręczną rękojeść, ciężką i niezbyt długą, ostrzoną na całej długości głownię o jednakowej szerokości oraz tępo zakończony sztych. Nawet tak ukształtowane specjalnie do „oddzielania głowy od ciała” narzędzie nie zapewniało pełnej skuteczności wykonania wyroku, którą dało dopiero wynalezienie gilotyny.
Miecz olkuski nie mógł więc być narzędziem ścięcia nieszczęśnika na olkuskim rynku. Służył na polach bitwy, nie zaś w miejscach wykonywania wyroków. Według typologii średniowiecznych mieczy Ewarta Oakeshotta określany jest jako typ XVIa. Ma głownię zwężającą się ku sztychowi z obustronnym zbroczem do 1/3 długości. Na niej umieszczono znaki z żółtego metalu, a na rękojeści (półtoraręcznej z prostym jelcem i kolistą głowicą) — stempel miecznika. Jest dobrze wyważony, co pozwalało na dłuższą walkę, i na tyle długi, by skutecznie dosięgnąć przeciwnika.

Opracowanie: Jacek Wilk (Muzeum Regionalne PTTK im. A. Minkiewicza w Olkuszu), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone 

Mniej

Miecz katowski — legenda czy artefakt?

Choć w ocenie specjalistów określenie „katowski” nie odzwierciedla rzeczywistego przeznaczenia broni, według legendy wymierzono nim karę dwóm gwarkom, którzy chcąc okraść kościół Najświętszej Panny (wchodzący w skład rozebranego częściowo w XIX wieku opactwa Augustianów), naruszyli stabilność... 

Więcej

Choć w ocenie specjalistów określenie „katowski” nie odzwierciedla rzeczywistego przeznaczenia broni, według legendy wymierzono nim karę dwóm gwarkom, którzy chcąc okraść kościół Najświętszej Panny (wchodzący w skład rozebranego częściowo w XIX wieku opactwa Augustianów), naruszyli stabilność budowli.
Według przekazów wisiał on w sali nieistniejącego ratusza, którego ślady odkryli niedawno archeolodzy podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na olkuskim rynku (wciąż nie odnaleziono śladów Wielkiej Wagi, na której miejscowi gwarcy ważyli kruszce wydobyte w pobliskich wyrobiskach (zobacz odważnik górniczy, który znajduje się w zbiorach Wirtualnych Muzeów Małopolski).
Po zburzeniu ratusza w XIX wieku miecz stał się dekoracją sali obrad magistratu.
 

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

Miecz katowski

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: