Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2690
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Olejowa lampka górnicza z knotem. W drugiej połowie XVIII wieku górnicy zaczęli używać blaszanych lamp olejowych, w których paliwem był najczęściej olej zmieszany z naftą. Lampa ta składała się z futrolu — koszyczka na zbiornik oleju, z półtulejką knotową, sztyfką — oraz z duszy.

Więcej

Olejowa lampka górnicza z knotem. W drugiej połowie XVIII wieku górnicy zaczęli używać blaszanych lamp olejowych, w których paliwem był najczęściej olej zmieszany z naftą. Lampa ta składała się z futrolu — koszyczka na zbiornik oleju, z półtulejką knotową, sztyfką — oraz z duszy.
Znajdująca się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Olkuszu lampka pochodzi z jednej z olkuskich kopalni. Została znaleziona podczas prac w starych wyrobiskach górniczych, a następnie ofiarowana muzeum przez pracowników ZGH „Bolesław” w Bukownie.

Opracowanie: Muzeum Regionalne PTTK im. Antoniego Minkiewicza w Olkuszu, © wszystkie prawa zastrzeżone 

 

Mniej

Lampa olejowa górnicza

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: