Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2448
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Znak własnościowy jednego z najbogatszych gwarków olkuskich, czyli przedsiębiorców organizujących wydobycie i produkcję ołowiu i srebra.

Więcej

Znak własnościowy jednego z najbogatszych gwarków olkuskich, czyli przedsiębiorców organizujących wydobycie i produkcję ołowiu i srebra.
Stanisław Amenda był właścicielem licznych kopalni, hut i kamienic w Olkuszu. Pochodził z włoskiej rodziny, był jednym z najbogatszych mieszkańców miasta. Ufundował m.in. kaplicę Loretańską w bazylice mniejszej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.
Gmerk Stanisława Amendy pojawia się na licznych zabytkach olkuskich, np. w bryłach ołowiu i na portalu kaplicy Loretańskiej. Ten prezentowany na naszym portalu został znaleziony podczas prac budowlanych prowadzonych w latach 1946—1950 i został podarowany muzeum przez Janusza Skórę w 1967 roku.
Tarcza herbowa otoczona jest wstęgą z frędzlami. W narożnikach kamienia widoczne są inicjały Stanisława Amendy: S. i A. 

Opracowanie: Muzeum Regionalne PTTK im. Antoniego Minkiewicza w Olkuszu, © wszystkie prawa zastrzeżone 

Mniej

Gmerk kamienny Stanisława Amendy

Zdjęcia

Powiązania

Ćwiczenia

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: