Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania l. 30. XX w.
- Miejsce powstania Europa środkowa
- Wymiary wysokość: bez ramienia – 20 cm, szerokość: bez ramienia – 18 cm, głębokość: 2 cm
- Numer inwentarzowy OSK/234
- Muzeum Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej
- Tematy wielokulturowość, religijność, wyrzeźbione
- Technika odlewanie
- Materiał drewno, metal, żeliwo
- Prawa do obiektu Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej
- Prawa do wizerunków cyfrowych © wszystkie prawa zastrzeżone, OSK
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi judaika , Żydzi , Chanuka , 3D , wielokulturowość , obrzędy , lampa , sztuka sakralna , 3D plus , © wszystkie prawa zastrzeżone
Nietypowa chanukija została osadzona na drewnianej podstawie, w której połowie znajduje się utworzona z dwóch desek ścianka, wzmocniona kolejną deska i metalową plakietą od tyłu. Do ścianki, od frontu przymocowano odlewany, żeliwny świecznik.
Więcej Nietypowa chanukija została osadzona na drewnianej podstawie, w której połowie znajduje się utworzona z dwóch desek ścianka, wzmocniona kolejną deska i metalową plakietą od tyłu. Do ścianki, od frontu przymocowano odlewany, żeliwny świecznik. Na podłużnej listwie, stojącej na czterech nóżkach, znajduje się osiem pojemników na oliwę. Dekoracyjna ścianka tylna z motywem menory flankowanej przez dwa antytetycznie zwrócone lwy. Do prawego, górnego rogu drewnianej ścianki przymocowano szamasz, czyli dodatkowe dziewiąte, ruchome ramię, którym zapala się kolejne osiem.
Lampka chanukowa pochodzi ze sztibla (z jid. pokoik, czyli izby lub domu modlitewnego chasydów) Samuela Hirsza Rotha, zmarłego w 1995 roku, który był ostatnim religijnym Żydem w Dąbrowie Tarnowskiej.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: