Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania poł. XX w.
- Miejsce powstania powiat dąbrowski
- Wymiary wysokość: 25 cm, długość: 36 cm, szerokość: 24 cm (jeden), 20 cm (drugi)
- Numer inwentarzowy MPD-E-18
- Muzeum Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej
- Tematy życie codzienne, zdrowie, stroje, wieś, zaskakujące
- Technika wyplatanie
- Materiał sznurek, słoma
- Prawa do obiektu Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi buty , wieś , 3D , strój , domena publiczna , chłopskość
Prezentowany eksponat nie przypomina dzisiejszych butów zimowych. Został upleciony ze słomy i powiązany misternie sznurkiem. Kształt prezentowanych berlocy kojarzy się raczej ze słomianymi koszyczkami, które można kupić na ludowych jarmarkach. Jak można było w nich chodzić? Czy nie spadały z nóg?
WięcejPrezentowany eksponat nie przypomina dzisiejszych butów zimowych. Został upleciony ze słomy i misternie powiązany sznurkiem. Kształt prezentowanych berlocy kojarzy się raczej ze słomianymi koszyczkami, które można kupić na ludowych jarmarkach. Jak można było w nich chodzić? Czy nie spadały z nóg? Otóż berloce nie służyły do chodzenia. Chłopi z powiatu dąbrowskiego ogrzewali w nich nogi w czasie mroźnych dni, ale raczej w domu, podczas różnorakich prac, czy też w długie zimowe wieczory, kiedy ciepło z pieca nie było wystarczające lub kiedy po prostu na tym cieple oszczędzano. Nie chodzili w nich, bo i daleko by w takich butach nie zaszli. W podróży używał berlocy ewentualnie i raczej wyjątkowo woźnica, zakładając je na zwykłe buty.
Opracowanie: Ośrodek Spotkania Kultur, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: