Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2775
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowany eksponat nie przypomina dzisiejszych butów zimowych. Został upleciony ze słomy i powiązany misternie sznurkiem. Kształt prezentowanych berlocy kojarzy się raczej ze słomianymi koszyczkami, które można kupić na ludowych jarmarkach. Jak można było w nich chodzić? Czy nie spadały z nóg?

Więcej

Prezentowany eksponat nie przypomina dzisiejszych butów zimowych. Został upleciony ze słomy i misternie powiązany sznurkiem. Kształt prezentowanych berlocy kojarzy się raczej ze słomianymi koszyczkami, które można kupić na ludowych jarmarkach. Jak można było w nich chodzić? Czy nie spadały z nóg? Otóż berloce nie służyły do chodzenia. Chłopi z powiatu dąbrowskiego ogrzewali w nich nogi w czasie mroźnych dni, ale raczej w domu, podczas różnorakich prac, czy też w długie zimowe wieczory, kiedy ciepło z pieca nie było wystarczające lub kiedy po prostu na tym cieple oszczędzano. Nie chodzili w nich, bo i daleko by w takich butach nie zaszli. W podróży używał berlocy ewentualnie i raczej wyjątkowo woźnica, zakładając je na zwykłe buty.

Opracowanie: Ośrodek Spotkania Kultur, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Buty słomiane „berloce”

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: