Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2297
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Heligonka to ludowa odmiana akordeonu. Pierwsze wzmianki o tym instrumencie pochodzą z początku XVIII wieku, natomiast w 1829 roku mistrz organowy i fortepianowy Cyril Demain otrzymał w Wiedniu patent na wyrób heligonek. Wkrótce rozpoczęła się już fabryczna ich...

Więcej

Heligonka to ludowa odmiana akordeonu. Pierwsze wzmianki o tym instrumencie pochodzą z początku XVIII wieku, natomiast w 1829 roku mistrz organowy i fortepianowy Cyril Demain otrzymał w Wiedniu patent na wyrób heligonek. Wkrótce rozpoczęła się już fabryczna ich produkcja w Austrii, Niemczech, Czechach, a na początku XIX wieku — na Węgrzech i w Polsce.
Heligonka szybko zyskała popularność jako niewielki, poręczny instrument, pozwalający wydobywać różnorodne, bogate dźwięki. Stała się typowym instrumentem umilającym ludowe uroczystości i święta. Na południu Polski w okresie przedwojennym w dużej mierze wyparła dudy czy gajdy, gdyż jej brzmienie zastępowało niemal całą orkiestrę. Największą popularność zdobyła na Żywiecczyźnie, gdzie narodził się nawet charakterystyczny styl grania na tym instrumencie. Słynni byli heligoniści z Żabnicy, Kamesznicy, Milówki, Prusowa czy Cięciny. W miejscowościach tych tradycja przekazywania heligonki z ojca na syna trwa do dziś.
 

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

Heligonka

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: