Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Felicja Curyłowa
- Czas powstania 1969
- Miejsce powstania Zalipie
- Wymiary wysokość: 76 cm, szerokość: 106 cm
- Oznaczenie autorskie w prawym dolnym rogu odręczny napis żółtą farbą: „Curyłowa Felicja. Zalipie 1969”
- Numer inwentarzowy MPD-E. 67
- Muzeum Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej
- Tematy wieś, namalowane, natura
- Technika malowanie
- Materiał drewno, szkło, karton
- Prawa do obiektu Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej
- Prawa do wizerunków cyfrowych © wszystkie prawa zastrzeżone, OSK
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi wieś , 2D , rośliny , sztuka ludowa , malarstwo , © wszystkie prawa zastrzeżone
Obraz reprezentuje kulturę zalipiańską, silnie związaną z powiatem dąbrowskim. Eksponat jest tym cenniejszy, że został namalowany przez Felicję Curyłową...
Więcej Obraz reprezentuje kulturę zalipiańską, silnie związaną z powiatem dąbrowskim. Eksponat jest tym cenniejszy, że został namalowany przez Felicję Curyłową, jedną z najzdolniejszych malarek zalipiańskich. Ciesząca się dużym autorytetem i obdarzona talentem organizacyjnym, świadoma wartości miejscowych tradycji zdobniczych, rozsławiła Powiśle nie tylko w całej Polsce, ale i poza jej granicami. Zagroda Felicji Curyłowej jeszcze za jej życia była odwiedzana przez wycieczki i indywidualnych artystów z kraju i z zagranicy — była przykładem malowanego domu, a zarazem „żywego” muzeum. Malarka przez całe swoje życie starała się utrzymywać tradycyjny wygląd chaty, świadomie rezygnując z ulepszeń cywilizacyjnych. Po jej śmierci Cepelia zakupiła chatę, a następnie przekazała ją Muzeum Okręgowemu w Tarnowie.
Prezentowany obraz przedstawia namalowany kolorowymi farbami bukiet kwiatów w koszu na czarnym tle — według wzoru zalipiańskiego. W prawym dolnym rogu znajduje się odręczny napis wykonany żółtą farbą: „Curyłowa Felicja. Zalipie 1969”.
Opracowanie: Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: